دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 25 مرد 1398 - 17:18
کد مطلب: 49427
معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: سالانه ۲۲ هزار تن بذر گندم و جو در استان ایلام تولید می‌شود.

به گزارش ایلام پویا، "محمد‌علی اقدسی "معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام  گفت:با توجه به ظرفیت کشاورزی استان ایلام، که یکی از ظرفیت‌های ملی در کشور است و به جهت آنکه در تولید محصولات کشاورزی درآمد و رونق اقتصادی کشاورزان و استان را لحاظ کنیم تلاش ما برآن بوده است تا بهترین تولید بذر در استان  ایلام داشته باشیم.

معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام اظهار کرد: توجه به ظرفیت استان ایلام در حوزه کشاورزی و تولید بذر استاندارد و با کیفیت موجب آن شد که استان ایلام، رتبه نخست تولید بذر در کشور را به دست آورد.

وی در ادامه به میزان تولید بذر در استان ایلام گریزی زد و گفت: تولید سالانه 22 هزار تن بذر ‌گندم و جو در استان نشانه موفقیت استان ایلام در حوزه کشاورزی است و تلاشی در جهت خودکفایی کشور در سال رونق تولید است.

اقدسی، افزود: به رغم حادث شدن سیل اخیر در استان ایلام و خسارت وارده به کشاورزان اما تاکنون از 264هزار تن گندم نانی و دور دوم  بیش از 27هزار تن انواع بذور اصلاح شده از کشاورزان استان خریداری شده است.

وی افزایش 85 هزار تنی محصولات کشاورزی ایلام را مورد اشاره قرار داد و افزود:  حجم خرید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حداقل به میزان 85هزار تن افزایش یافته است و در این زمینه نیز  استان ایلام در رده‌ی استان‌های برتر کشور قرار دارد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام احراز رتبه 4 کشوری در تولید محصولات دانه‌های رو غنی را بیان و گفت:  خرید بیش از 21هزار تن از تولید این محصول از کشاورزان، و علی رغم کم وسعت بودن استان از نظر میزان تولید دانه‌های روغنی استان در رتبه ی چهارم کشوری بعد از استانهای گلستان،خوزستان،مازندران قرار گرفته است.

وی بی سابقه بودن حجم تولید کلزا در تاریخ کشاورزی استان ایلام در سال زراعی جدید را یادآور و تصریح کرد: استان ایلام به لحاظ تنوع شرایط اقلیمی خاص یکی از مناطق بسیار مستعد جهت کشت دانه‌های روغنی به شمار می آید که با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی و همچنین توسعه صنایع جانبی ،از جمله احداث کارخانه روغن کشی میزان تولیدات استان در زمینه‌ی دانه‌های روغنی در سنوات آینده افزایش چشم گیری خواهیم داشت.

اقدسی در ادامه گفت : لازم به ذکر است  با این میزان تولید دانه ی روغنی کلزا در سطح استان و با در نظر گرفتن جمعیت و سرانه ی مصرف 17 کیلوگرمی روغن، ایلام با تولید بیش از 9هزار تن اولین استان کشور بوده که به مرحله ی خودکفایی رسیده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.