دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 5 خرد 1398 - 08:57
کد مطلب: 49339
ایلام بعد از سال‌ها تلاش برای حضور سرمایه گذاران در استان ایلام برای ساخت هتل پنج ستاره، به دلیل عدم مشوق‌های لازم این طرح اجرا نشده است.

به گزارش ایلام پویا،  ایلام در غرب ایران به واسطه یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و آثار متعدد طبیعی که عروس زاگرس در کشور شهرت یافته و همچنین تردد سالانه پنج میلیون زائر به واسطه مرز مهران از مقصدهای اصلی گردشگران داخلی و خارجی است.

در کنار ظرفیت‌های بی شمار گردشگری در بخش‌های طبیعی و تاریخی و مذهبی، نبود امکانات مناسب از جمله نبود هتل‌های پنج ستاره باعث شده تعداد گردشگران استان بسیار کمتر از میزان واقعی باشد.

در چند سال گذشته تلاش‌های بسیار زیادی برای ساخت هتل پنج ستاره در استان انجام شده اما هر بار به دلایل مختلفی این مهم در استان محقق نشده است و هنوز استان از نبود یک هتل استاندارد بین المللی رنج می‌برد.

در حال حاضر هتل‌های موجود در استان از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و همین عامل باعث شده خیلی‌ها قید گردش در استان را بزنند و به دیگر استان‌های کشور سفر کنند.

طبق آخرین آمارها هم اکنون بیش از ۱۸ هتل و مهمان پذیر در سطح استان ایلام فعال است که اکثر آنها سه ستاره هستند.

زمین اصلی ترین مشکل ساخت هتل است

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام گفت: ایلام از مقصدهای مهم گردشگری در کشور به شمار می‌رود و حتی به واسطه مرزی بودن فرصتی خوبی برای جذب گردشگران خارجی دارد، مضاعف بر اینکه سالانه چند میلیون نفر از این استان به عتبات سفر می‌کنند.

عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی اظهار کرد: آنچه امروز در حوزه گردشگری بسیار حائز اهمیت است، بحث واحدهای اقامتی استاندارد از جمله هتل پنج ستاره است که متأسفانه سال هاست از نبود این نوع هتل‌ها رنج می‌برد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون چند گروه سرمایه گذاری برای ساخت هتل پنج ستاره در استان اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: متأسفانه زیرساخت‌های استان بسیار ضعیف است و برای ساخت یک هتل سنگ اندازی های مختلفی می‌شود و باید گفت مشوق‌های لازم وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای ساخت هتل پنج ستاره در استان طی سال‌های اخیر مشکل اصلی زمین بوده چراکه هزینه خرید زمین برای سرمایه گذار بسیار زیاد است و برای سرمایه گذاری معقول به صرفه نیست به همین دلیل باید مشوق‌های لازم از جمله زمین‌هایی با قیمت پایین در اختیار سرمایه گذاران قرار دارد.

شنبه زاده بیان کرد: هم الان یک شرکت سرمایه گذاری دیگر برای ساخت هتل پنج ستاره در استان اعلام آمادگی کرده و قطعاً در صورت وجود زمین با قیمت مناسب این طرح اجرایی می‌شود.

وی افزود: وجود یک هتل پنج ستاره برای استان ایلام نیاز است، این هتل علاوه بر اشتغالزایی باعث رونق گردشگری و افزایش تورهای گردشگری داخلی و خارجی به استان می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام عنوان کرد: در حال حاضر ۱۴۱ مکان گردشگری شامل هتل، مهمانپذیر، خانه مسافر، سفره خانه سنتی، مجتمع، دفاتر خدمات مسافرتی در سطح استان فعال است.

شنبه زاده شنبه زاده تصریح کرد: مسئله ساخت هتل‌های با کیفیت و دیگر امکانات و زیرساخت‌های گردشگری به طور جدی در میراث فرهنگی استان پیگیری می‌شود و این اداره کل از سرمایه گذاران در این بخش حمایت می‌کند.

ایلام مستعد سرمایه گذاری در زمینه هتل‌های ۵ ستاره است

استاندار ایلام گفت: ایلام بسیار زیباتر از خیلی دیگر از مناطق کشور است ولی به دلیل نبود امکانات بسیاری از جاذبه‌های گردشگری استان ناشناخته مانده است.

قاسم سلیمانی دشتکی اضافه کرد: در یک استان غربی کشور سال گذشته پنج هتل پنج ستاره ساخته شده ولی هنوز این مهم در استان محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه حضور سرمایه گذاران برای ساخت هتل پنج ستاره در استان نیازمند تعامل و مشوق‌های لازم است، افزود: متأسفانه در برخی از مسائل برای توسعه استان با تنگ نظری‌های زیادی مواجه هستیم.

استاندار ایلام بیان کرد: استان‌های دیگر با استفاده تعامل نسبت به امکانات گردشگری مناسب اقدام می‌کنند ولی در ایلام به دلیل همین تنگ نظری‌ها این امکانات نظیر هتل، تله کابین و… خبری نیست.

وی عنوان کرد: به زودی کارگروهی در استانداری برای حل مشکلات سرمایه گذاران در استان تشکیل می‌شود و مسائل و مشکلات آنها از جمله همین قیمت‌های بالای زمین برای واگذاری به سرمایه گذاران را بررسی خواهیم کرد.

وی بیان کرد: ایلام استانی پر ظرفیت در بخش گردشگری است، حتی بایدمسافرا ن و گردشگران عراقی را از طریق مرز مهران به استان جذب کرد.

وی ادامه داد: مرزی بودن ظرفیت بزرگی برای استان به شمار می‌رود، فقط در ایام اربعین چند میلیون زائر از مرز مهران تردد می‌کنند، بنابراین وجود یک هتل پنج ستاره استاندارد در استان کاملاً از توجیه اقتصادی بالا برخوردار است.

با وجود این همه آثار تاریخی و طبیعی در استان ایلام، عروس زاگرس از داشتن بسیاری از امکانات اولیه گردشگری نظیر راه دسترسی، امکانات رفاهی، هتل‌های چهار و پنج ستاره و…در بخش گردشگری محروم است.

ایلام با تمدن کهن، طبیعت چهار فصل و در اختیار داشتن صدها مؤلفه گردشگری، یکی از مناطق بدیع برای سرمایه گذاری حوزه گردشگری به شمار می‌آید.

انتهای پیام/

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.