دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 17 ارد 1398 - 09:57
کد مطلب: 49317
شهرستان دهلران قطب اصلی تولید کلزا در استان ایلام است و سالانه صدها تن دانه روغنی کلزا از اراضی این شهرستان برداشت می‌شود، اما با وجود تولید بالای کلزا در این منطقه، شهرستان دهلران همچنان از داشتن صنایع تبدیلی محروم است.

به گزارش ایلام پویا، کشت کلزا چند سالی است که در استان ایلام رونق گرفته است و با‌توجه به خرید تضمینی این محصول توسط جهاد کشاورزی رغبت کشاورزان به کشت این محصول به‌ویژه در مناطق جنوبی استان ایلام افزایش یافته است؛ شهرستان دهلران قطب اصلی تولید کلزا در استان ایلام است و سالانه صدها تن دانه روغنی کلزا از اراضی این شهرستان برداشت می‌شود، اما با وجود تولید بالای کلزا در این منطقه، شهرستان دهلران همچنان از داشتن صنایع تبدیلی محروم است. 

با توجه به صرفه اقتصادی این محصول و نیاز کمتر آن به آب نسبت به سایر محصولات، کشت این محصول برای کشاورزان مقرون به صرفه است و همین امر سبب شده هر ساله شاهد افزایش بیش از پیش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در استان باشیم. 

لزوم راه اندازی صنایع تبدیلی در شهرستان دهلران

حمید خلجی یکی از کشاورزان دهلرانی گفت: با توجه به تولید بالای دانه روغنی کلزا در شهرستان نیاز است صنایع تبدیلی در این شهرستان راه اندازی شود تا شاهد رونق بیش از پیش کشت این محصول در شهرستان باشیم. 

وی با بیان اینکه در صورت راه اندازی ‌کارخانه روغن کشی می‌توان زنجیره تولید این محصول را در شهرستان کامل کرد، افزود: بی شک راه اندازی صنایع تبدیلی در شهرستان سبب اشتغال جوانان و درآمد‌زایی در منطقه می‌شود که امید است این مهم در دستور کار مسوولان مربوط قرار گیرد. 

تولید ۱۲ هزار تن دانه روغنی کلزا در شهرستان دهلران 

عباس احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران گفت: ۶ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته است. 

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده امسال ۲۰ هزار تن دانه روغنی کلزا در استان ایلام برداشت شود، افزود: ۱۲ هزار تن از این میزان در شهرستان دهلران به‌عنوان قطب اصلی تولید کلزای استان برداشت می‌شود. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران در ادامه به‌نبود صنایع تبدیلی در این استان اشاره کرد و تصریح کرد: سطح زیر کشت دانه کلزا در استان ایلام بالا نیست و همین امر سبب شده سرمایه گذارها به این مورد رغبت چندانی نشان ندهند. 

خرید تضمینی کلزا توسط سازمان جهاد کشاورزی 

وی با بیان اینکه به دلیل نبود صنایع تبدیلی در شهرستان، دانه‌های روغنی خریداری شده به استان‌های دارای کارخانه روغن‌کشی ارسال می‌شود، اضافه کرد: قطعا در‌صورت راه اندازی صنایع تبدیلی شاهد توسعه سطح زیر کشت این محصول در استان و به‌تبع آن در شهرستان دهلران خواهیم بود. 

وی در ادامه با اشاره به خرید تضمینی دانه کلزا توسط سازمان جهاد کشاورزی گفت: این سازمان قیمت ۳۴۰۰ تومان را به ازای هر کیلو در نظر گرفته است و در شهرستان دهلران نیز ۴ مرکز خرید این محصول فعال است‌. 

احمدی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت‌های بسیار زیاد کشت کلزا، جهاد کشاورزی استان اقدام به‌ترغیب کشاورزان برای کشت دانه روغنی کلزا کرده و هر سال به میزان کشت، تولید و توسعه این محصول اضافه می‌شود. 

پرداخت تسهیلات کم‌بهره به‌سرمایه‌گذار مشوقی برای رونق اقتصادی است 

شهاب مظفری کارشناس کشاورزی گفت: ارتباط بین صنعت و کشاورزی توسط صنایع تبدیلی ایجاد می‌شود که این ارتباط با توجه به درآمدزایی و ایجاد اشتغال بسیار سودمند است. 

وی افزود: با توجه به نبود صنایع تبدیلی مختلف در استان و اهمیت آن‌ها لازم است مسوولان ذی‌ربط برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تلاش کرده و در صورت جذب سرمایه گذار همکاری لازم را با آن‌ها به عمل آورند. 

این کارشناس کشاورزی پرداخت تسهیلات کم‌بهره را یکی از مشوق‌های جذب سرمایه گذار برای ایجاد صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: بی شک ایجاد صنایع تبدیلی توسعه بخش کشاورزی، رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان را به دنبال دارد. 

انتهای پیام/

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.