دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 11 ارد 1398 - 10:26
کد مطلب: 49302
بالا آمدن آب عقبه سد سیمره در روستای چم شیر عرب رودبار از توابع شهرستان سیروان در استان ایلام فروکش کرده اما ساکنان این روستا همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش ایلام پویا،  سیلاب ۱۲ فروردین ماه در استان ایلام باعث بالا آمدن آب سدهای استان ایلام شد، یکی از سدهای مهم استان در سیلاب اخیر سد سیمره بود که به دلیل قرار گرفتن سد کرخه در در پایین دست این سد، تنظیم ورودی و خروجی آب این سد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شد.

در این بین به دلیل کاهش خروجی آب از سد، بالا آمدن آب در عقبه سد سیمره نیز مشکلاتی را برای روستایی بالادست از جمله روستای چم شیر در منطقه عرب رودبار در شهرستان سیروان به وجود آورد و بخش زیادی از روستای چم شیر نهایتاً زیر آب رفت و روستا به طور کامل تخلیه شده است.

هرچند حالا آب عقبه سد سیمره در روستای چم شیر عرب رودبار فروکش کرده اما مشکلات این روستاها تازه سرریز شده است.

مقصر اصلی مسئولان سد سیمره هستند

یکی از اهالی روستای چم شیر گفت: سالهاست مشکلات روستاهای عرب رودبار از جمله روستای چم شیر به دلیل آب عقبه سد سیمره وجود دارد، مسئولان سد سیمره باید اراضی کشاورزی و مسکونی مردم را خریداری کنند تا مردم جابجا شوند.

محمد محسنی افزود: متأسفانه بعد از گذشت ۱۲ سال این مشکل حل نشد تا اینکه امسال سیلاب باعث بالا آمدن آب عقبه سد سیمره شد و روستای چم شیر عرب رودبار و بسیاری از اراضی منطقه زیر آب رفت.متأسفانه بعد از گذشت ۱۲ سال این مشکل حل نشد تا اینکه امسال سیلاب باعث بالا آمدن آب عقبه سد سیمره شد و روستای چم شیر عرب رودبار و بسیاری از اراضی منطقه زیر آب رفت

وی با اشاره به اینکه هم اکنون روستای چم شیر فاقد آب، برق، و جاده است و هیچ جایی برای اسکان نداریم، تصریح کرد: احتیاج مهم اهالی این روستا این است که حق و حقوق این سد به اهالی این روستا داده شود.

وی ادامه داد: مردم باید تا کی خطر کنند و با قایق رفت و آمد کنند، با تملک اراضی عقبه سد سیمره اهالی روستاها از دوراهی ماندن یا رفتن رهایی پیدا می‌کنند که این موضوع تلاش و حمایت مسئولان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌طلبد.

وزارت نیرو مکلف به پرداخت خسارت به روستاها شده است

معاون عمرانی استاندار ایلام نیز گفت: وزارت نیرو مکلف است هزینه تملک زمین روستا را پرداخت کند.

احمد کرمی افزود: یکی از مطالبات به حق مردم حق و حقوقی است که دارند، چون هم زراعت و هم باغات و برخی منازل آنها زیر آب رفته است.

وی عنوان کرد: قطعاً وزارت نیرو مکلف است حق و حقوق مردم را پرداخت کند و مطالبه ما نیز این است، مصمم در حال پیگیری این هستیم که حق و حقوقی که از مردم این منطقه چندین سال درگیر این شدند حتماً باید وزارت نیرو در این راستا همکاری و پرداخت کند.

امیدواری مردم به وعده وزیر نیرو

هفته‌های گذشته نیز رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در بازدید از سد سیمره اعلام رد: با دستور معاون اول رئیس جمهور حداکثر تا سه ماه آینده هزینه تملک زمین‌های عقبه سد سیمره پرداخت می‌شود.

وی همچنین تاکید کرد: اولویت وزارت نیرو استفاده حداکثری از سد سیمره است و امیدواریم بحث مشکلات روستاهای قرار گرفته در مخزن سد سیمره نیز حل شود.

۵ وزیر از منطقه عرب رودبار بازدید به عمل آوردند / ‏خدمات‬ رسانی ادامه دارد

استاندار ایلام نیز اظهار کرد: در ابتدای مشکلات به وجود آمده برای روستای چم شیر، یک جاده فرعی برای روستای چم شیر ایجاد شد اما با بالا آمدن آب مجبور شدیم که جاده جدیدی ایجاد کنیم که ظرف چند روز آینده به اتمام می‌رسد.

قاسم سلیمانی دشتکی عنوان کرد: تاکنون ۵ وزیر از منطقه عرب رودبار بازدید به عمل آورده اند، همه مسئولان کشوری و استانی مصمم به حل مشکلات ریشه‌ای منطقه عرب رودبار از جمله روستای چم شیر هستند.

وی عنوان کرد: اعتباری که برای سیل زدگان این منطقه درنظر گرفته شده است در مرحله اول به باغات و زمین‌های زراعی که زیر آب رفته اند پرداخت می‌شود.

برنامه ریزی منسجمی برای حل مشکلات مردم مناطق سیل زده شکل گرفته است که مرحله به مرحله و برحسب اولویت اجرایی می‌شودسلیمانی دشتکی اظهار داشت: در مرحله دوم در صورت جابجایی روستاها هزینه‌های آنها نیز پرداخت می‌شود، برنامه ریزی منسجمی برای حل مشکلات مردم مناطق سیل زده شکل گرفته است که مرحله به مرحله و برحسب اولویت اجرایی می‌شود.

استاندار ایلام در خصوص پرداخت خسارت به واحدهای مسکونی منطقه عرب رودبار نیز گفت:: هیچ گونه مشکلی جهت پرداخت خسارت به این مناطق وجود ندارد، باید سازو کارهای لازم در خصوص زمین شناسی مکان‌های مورد نظر توسط مراجع ذی صلاح انجام شود که در این خصوص مکاتبات لازم انجام شده است.

وی اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده با وزارت نیرو مقرر شد پرداخت بدهی شرکت سد سیمره به مردم روستاهای عرب رودبار به زودی شروع شود.

مشکل مردم چم شیر حل نشود، دادستانی ورود می‌کند

معاون دادستان مرکز استان ایلام نیز در جلسه تعیین تکلیف روستای چم شیر اعلام کرد: خانه‌های مردم از بین رفته، درآمدی ندارند و زمین‌های کشاورزی و باغات آنها تخریب شده است.

بهنام ملکی اظهار می‌کند: با استناد به اصل ۱۵۶ قانون اساسی و از باب اصل منافع عمومی، به مشکل این مردم ورود خواهیم کرد.

وی می‌افزاید: اگر مشکلات مردم روستای چم شیر حل نشود، مسئولان مرتبط تحت تعقیب قضائی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.