دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 26 فرو 1398 - 10:03
کد مطلب: 49218
چندین سال است که در سطح شهر ایلام شاهد وجود چشمه‌هایی هستیم که آب آن‌ها بدون هیچ استفاده‌ای هدر می‌رود و متاسفانه تا‌کنون هیچ اقدامی برای جلوگیری از هدررفت این آب‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها انجام نشده است.

به گزارش ایلام پویا، چندین سال است که در سطح شهر ایلام شاهد وجود چشمه‌هایی هستیم که آب آن‌ها بدون هیچ استفاده‌ای هدر می‌رود و متاسفانه تا‌کنون هیچ اقدامی برای جلوگیری از هدررفت این آب‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها انجام نشده است.

آب زلالی که این روزها در میان جوی‌های آب مرکز شهر ایلام جاری است و گاهی اوقات شهروندان از آن برای شستشو استفاده می‌کنند، آب چشمه‌های شهر ایلام بوده که به راحتی و بلااستفاده هدر می‌رود. این در حالی است که از آب این چشمه‌ها حتی برای زیباسازی فضای شهری و ایجاد آب‌نماها و فواره‌ها نیز استفاده نمی‌شود و هر روزه باید شاهد هدررفت حجم بسیار زیادی از این آب‌ها در سطح شهر و ورود آن به فاضلاب شهری باشیم.

هدررفت آب چشمه‌ها در شهر ایلام

احمد فرجیان یکی از شهرواندان ایلامی در این‌باره و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: با توجه به کمبود آب در کشور و هشدارهای مداوم مسوولان در خصوص جلوگیری از هدررفت آب، نیاز است خود مسوولان نیز در خصوص این مهم اقدام کنند و از چنین آب‌هایی استفاده بهینه کنند.

رضا نظری یکی دیگر از شهروندان ایلامی با بیان اینکه حداقل استفاده‌ای که می توان از این آب‌ها کرد، شستشوی معابر و خیابان‌هاست که متاسفانه در این مورد نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: روزانه میزان قابل توجهی آب از این چشمه‌ها به خصوص در مناطق مرکزی شهر و خیابان سعدی وارد جوی‌های آب می‌شود و تاکنون هیچ اقدامی جهت استفاده درست و هدر‌ رفت آن‌ها انجام نشده است.

احیای چشمه‌ها در سطح شهر ایلام

احسان یارمحمدی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: چشمه‌های قدیمی در سطح شهر ایلام وجود دارند که بارش‌های اخیر سبب احیای مجدد آن‌ها  شده است.

وی با بیان اینکه مدت زمان زیادی است که آب برخی از این چشمه‌ها هدر می‌رود، افزود: می‌توان با حفر چاه و استفاده از روش‌های زهکشی از هدررفت آب این چشمه‌ها جلوگیری کرد. 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای ایلام با اشاره به کم بودن زمان ماندگاری برخی از این چشمه‌ها اظهار کرد: آب برخی از این چشمه‌ها که در سطح شهر ایلام ایجاد شده 3 تا 4 ماه بیشتر دوام نمی‌آورد.

راهکارهایی که اجرایی نمی‌شوند!

یارمحمدی اظهار کرد: نشست‌هایی در این خصوص با شهرداری و استانداری انجام شده و راهکارهایی جهت جلوگیری از هدر رفت آب این چشمه‌ها ارائه شد که متاسفانه این راهکارها تاکنون اجرایی نشده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای ایلام ادامه داد: حفر چاه، آبیاری درختان و فضاهای سبز با استفاده از آب این چشمه‌ها از جمله راهکارهایی بود که در این نشست‌ها ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی مسیر قنات‌ها توسط شهرداری و نصب آب‌نما برای زیبا سازی فضای شهری از دیگر راهکارهایی بود که برای استفاده از این آب‌ها ارائه شد اما تاکنون هیچ یک از این موارد عملی نشده است. 

استفاده از آب چشمه‌ها برای زیبا سازی فضای شهری

عضو شورای شهر ایلام نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: برداشت و استفاده از آب این چشمه‌ها پیشنهاد بسیار خوبی جهت جلوگیری از هدر رفت این آبهاست.

مریم جهانبخشی با بیان اینکه در جلسات شورا پیشنهادهایی در خصوص استفاده از آب این چشمه‌ها جهت زیباسازی شهر و نصب ابنما ارائه شد افزود: متاسفانه این پیشنهادات مورد استقبال قرار نگرفت و همچنین شاهد هدر رفت آب این چشمه‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه شهرداری ایلام می‌تواند از این ظرفیت به بهترین شکل برای زیباسازی معابر مسیر سعدی به سمت کشوری استفاده کند اضافه کرد: همچنین می‌توان از آب این چشمه‌ها برای نصب آب‌نما، فواره‌ها، حوزچه و همچنین آبیاری فضاهای سبز شهری بهره برد.

انتهای پیام/

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.