دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
کارشناس ارشد معماری در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا خواستار شد؛
لزوم توجه مسئولین به بافت های فرسوده جهت جلوگیری از بحران در زمان حوادث
تاریخ انتشار : 20 دى 1396 - 12:03
کد مطلب: 47712
بافت های فرسوده و قدیمی شهر ایلام به دلیل کمبودامکانات و خدمات و تجهیزات شهری و تغییر کاربری تجاری و جابجایی ساکنین، سبب بوجود آمدن واحدهای خالی از سکنه و تبدیل به مکانی برای خرید و فروش مواد مخدر شده است.

به گزارش ایلام پویا، "مصطفی ملک زاد" کارشناس ارشد معماری در گفتگو اختصاصی با خبرنگار ایلام پویا، گفت: 12تا 14 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که362 هکتار این میزان متعلق به ایلام است.

وی افزود: ضعف اقتصادی ساکنین محلات فرسوده مهمترین عامل و عدم اطلاع رسانی صحیح درخصوص بافت های فرسوده، نبود آموزش و ترویج اطلاعات در خصوص بافت فرسوده و عدم بهسازی و نوسازی سبب فقر فرهنگی اطلاعاتی ساکنین این مناطق است.

این کارشناس معماری تصریح کرد: احیای بافت های فرسوده و بهسازی و نوسازی و برطرف کردن مشکلات اقتصادی این مناطق، همکاری مسئولان و مشارکت مدیران را می طلبد.

وی تاکید کرد: مشارکت مردمی و وجود مدیران کارآمد دراستان سبب می شود پروژه بافت های فرسوده سریع تر محقق گردد و این امر سبب احساس مسئولیت مردم نسبت به سکونتگاه خود و تضمین پایداری و توسعه شهری می گردد.

وی با بیان اینکه توسعه بافت شهری دراستان با مشکل بی اعتمادی ساکنین مواجه است، گفت:این بی اعتمادی سبب عدم اشتراک ساکنین بافت فرسوده با مسئولان جهت بهسازی است.

وی درپاسخ به دلیل این عدم بی اعتمادی افراد جامعه گفت: پیش زمینه مشارکت، اعتماد سازی است که متاسفانه عدم توجه مسئولان مربوطه به نیازهای مناطق و نبود اقدام عملی دراجرای برنامه های عملیاتی باعث این بی اعتمادی است.

ملک زاد در ادامه گفت: شناخت مناسب از گروههای تاثیر گذار بر بافت های فرسوده در مقیاس محله اعم از ساکنین، معتمدان، مالکان، اصناف، جوانان و کسبه و تشکل های قومی و مذهبی و دستگاههای مرتبط و هماهنگی آنها است.

وی افزود: از دیگر راهکارها می توان به توجه ویژه به توانمند سازی اقتصادی و اجتماعی ساکنین ازطریق مدیران شهری و سیاست گذاران اشاره کرد.

ملک زاد یاد آور شد: جلوگیری از موازی کاری و ناهماهنگی بین ستادهای استانی و توانمند سازی محلی سکونت گاههای غیر رسمی در مجموعه دولت و سازمان نوسازی شهری ایلام از موضوعاتی است که باید در بافت های فرسوده مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس ادامه داد: افزایش تعداد دفاتر تسهیل گری نوسازی محله ها از طریق سازمان نوسازی شهری ایلام؛ اتخاذ تدابیر لازم از سوی شورای شهر در زمینه مشخص نمودن بافت های فرسوده تاریخی با استفاده از راهکار قانونی و مجوز از مجلس شورای اسلامی از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد تا در زمان خوادث طبیعی و غیر طبیعی بافت های فرسوده منشاء بحران نباشند.

انتهای پیام/ح

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.