دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
یادداشت/حمید حیدرپناه
پیاده با پای دل
تاریخ انتشار : 29 آبا 1396 - 23:21
کد مطلب: 46480
میان این سیل جمعیت، در چهره برخی از آنها معصومیت و در نگاهشان شوق خاصی موج می زند، آنها که آرام اما بیقرار برروی ویلچر نشسته اند و با پای دل در این مسیر عاشقانه قدم نهاده اند.

ایلام پویا، /یادداشت مهمان/دکتر حمید حیدرپناه:: برگزاری مراسم پرشور اربعین و پیاده روی در مسیر کربلا سنتی است که در کشور عراق قدمت بالایی دارد که سالهای اخیر با همراهی زائران ایرانی پرشورتر از همیشه شده است.

اینکه عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از جای جای ایران و از مسیرهای دور و نزدیک خود را به مرزهای غربی و جنوبی کشور می رسانند تا پس از عبور از مرز وارد کشور عراق شده و در مسیر پیاده روی نجف تا کربلا خود را به بین الحرمین برسانند، برای توصیف آنها واژه ها عاجز و ناتوانند.

در این مسیر زن و مرد، کودکان خردسال، نوجوانان، جوانان و سالمندان از همه ی اقوام و مذاهب حضور دارند که با شور و شوق خاصی پای در این مسیر سخت گذاشته تا به وصال یار برسند و خستگی در چهره ها و قدم هایشان دیده نمی شود.

اما میان این سیل جمعیت، در چهره برخی از آنها معصومیت و در نگاهشان شوق خاصی موج می زند، آنها که آرام اما بیقرار برروی ویلچر نشسته اند و با پای دل در این مسیر عاشقانه قدم نهاده اند.

حضور پرشور معلولان در مراسم اربعین شکوه خاصی به این آیین ماندگار داده است و جلوه ی دیگری از اعجاز این واقعه را نشان می دهد که عشق به امام حسین (ع) و اهل بیت در دل همه ی اقشار جامعه جاودانه شده و حتی محدودیت های جسمی و فیزیکی هم نمی تواند مانع حضور آنها در آیین های عاشورایی باشد، آن هم مراسم اربعین که سختی ها و دشواری های خاص خود را دارد و اتفاقاً حضور آنان موجب دلگرمی سایر زائران هم شده و به نوعی این پیام را به سایر افراد جامعه منتقل می کند که معلولان در همه ی عرصه های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی حضوری پررنگ و چشمگیر دارند و آنها هم می توانند پا به پای دیگر زائران در این مسیر حرکت کنند.

از طرفی حضور فعالانه برخی معلولان در ایستگاههای صلواتی و هیات های خدمت رسان به زائران هم جلوه ی دیگری از حضور عاشقانه این قشر در راستای کمک به اجرای باشکوه این مراسم و مهر تاییدی بر توانمندی های آنان است.

همچنین حضور در کشور عراق و مراسم اربعین تجربه ی خوبی برای حضور معلولان در یک کشور دیگر و فعالیت آنان در عرصه دیپلماسی فرهنگی است که از این طریق می توانند در کنار معلولان سایر کشورها، ضمن هم اندیشی و تعامل با یکدیگر، دادوستد فکری و فرهنگی، در عرصه ی جهانی هم دریچه ای برای نمایش خود فراهم کنند و جایگاه والای آیین های مذهبی اسلام را در بین همه ی پیروانش نشان دهند.
البته این حضور پررنگ، یک پیام دیگر هم دارد که خطاب به مسئولان و متولیان است که لازم است برای سالهای آینده چه در زمینه اربعین و چه سایر مراسم های مذهبی امکانات رفاهی و زیرساخت های لازم برای حضور بهتر معلولان فراهم شود تا به نحو بهتر و راحت تری بتوانند در این برنامه ها حضور پیدا کنند.

انتهای پیام/ح

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.