دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
رییس انجمن شعر و ادب شهرستان ایلام در گفتگو با ایلام پویا:
نوعی استبداد هنری بر هنر استان ما حاکم شده است
تاریخ انتشار : 28 شهر 1396 - 07:03
کد مطلب: 45444
رییس انجمن شعر و ادب شهرستان ایلام عنوان کرد: متولیان دستگاههای فرهنگی و هنری به‌جای اینکه خود را خدمتگذار هنرمندان و شاعران بدانند، خویش را ارباب و رییس هنرمندان قلمداد میکنند. با چنین دیدگاهی، نوعی استبداد هنری بر استان ما حاکم شده است که طی مقاله ای به شکل تفصیلی به آن پرداخته ام.

به گزارش ایلام پویا، "یوسف رستمی" شاعر نام آشنای استانی و کشوری؛  از جمله دلسوزان فرهنگ و ادب در استان ایلام است. در محضر استاید برجسته ای شاگردی کرده و شاگردان بسیاری به جامعه هنری معرفی کرده است، به بهانه روز ملی شعر و ادب با این شاعر و فعال در حوزه شعر و ادب فارسی در استان  گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه آمده است.

ایلام پویا:: از خودتان و فعالیتهایتان بگویید؟
ج: اهل ایلام هستم، کودکی ام در خرمشهر، ایلام و کرج گذشت. اواسط جنگ تحمیلی به ایلام برگشتم. بعد از ازدواج و ادامه تحصیل به نهاوند رفتم . دوباره به ایلام برگشتم و هم اکنون در این  دیار شهیدپرور مشغول خدمت به فرهنگ و هنر هستم. شغل اصلی من ریاست واحد آموزش سیمان ایلام است و در راستای کار فرهنگی خود ، رییس انجمن شعر و ادب شهرستان ایلام هستم.

ایلام پویا:: از سوابق هنریتان بگویید؟
ج : چند دوره عضو شورای انجمن شعر ارشاد، دو دوره رییس انجمن ارشاد ، رییس انجمن شعر حوزه هنری ایلام، موسس و رییس انجمن شعر بسیج هنرمندان ایلام، رییس انجمن سعر بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان، رییس انجمن شعر بسیج هنرمندان نهاوند ، مسئولیتهای هنری بنده بوده است.
کسب مقامهای مختلف در جشنواره های شعری استانی و کشوری ، مجموعه شعر سپید چاپ شده با عنوان " امضاء؛ زیر خاک،محفوظ" و مجموعه دردست چاپ " چندعینک ، فلسفه ببافم؟ " ، یک مجموعه غزل، یک مجموعه رباعی، یک رمان و مجموعه مقالات نقد ادبی که همگی آماده چاپ هستند از سایر فعالیتهای بنده می باشد

ایلام پویا:: وضعیت شعر امروز ایران و ایلام را چگونه ارزیابی می کنید؟
ج : در کشور و به ویژه تهران و شهرهایی مثل اهواز و بوشهر، شعر سپید رونق بیشتری دارد، اما به علت همین اقبال عمومی، پارامترهای خود را از دست داده و گاهی به شکل پیش پا افتاده ای سروده می شود و متاسفانه شاعران نام آوری نیز از این سبک نابجا پیروی میکنند و پیش قراول نسل جوان شده اند، در سایر استانها غزل و رباعی حرف اول را میزنند.
 در ایلام اما هر دو موج وجود دارد ، با قدرت و انگیزه پیش می رود اما نه پیشکسوتان تمایل چندانی به پذیرش نوآوری های فرمی و تصویری و زبانی در شعر شاعران جوان دارند، نه شاعران جوان انگیزه کافی برای یادگیری و اکتساب تجربه پیشکسوتان و مطالعه مستمر و مفید را دارند.
غرور کاذب و چنددستگی و انحصارطلبی در بین شاعران، آفت همیشگی شعر ایلام بوده و هست.
 
ایلام پویا:: شعر آیینی ایلام را چگونه ارزیابی میکنید ؟
ج : شعر آیینی ایلام در دهه های گذشته در کشور زبانزد بود چون این شعر از دل برمی آمد و ریشه در فرهنگ غنی ایرانی اسلامی ما داشت اما متاسفانه امروز در اکثر شاعران جوان ، شرکت در جشنواره ها و سوگواره ها ، تنها انگیزه ی سرایش شعر آیینی شده است، این انگیزه لازم است اما نه کافی ست نه عمیق و تاثیرگذار.
 
ایلام پویا:: نقش متولیان فرهنگی در استان چیست؟
ج: متولیان دستگاههای فرهنگی و هنری به‌جای اینکه خود را خدمتگذار هنرمندان و شاعران بدانند، خویش را ارباب و رییس هنرمندان قلمداد میکنند. با چنین دیدگاهی، نوعی استبداد هنری بر استان ما حاکم شده است که طی مقاله ای به شکل تفصیلی به آن پرداخته ام.

ایلام پویا::چه راهکاری برای حل این مشکل پیشنهاد می کنید؟
ج : به عنوان کسی که سالیان متمادی با مدیران مختلف کار کرده ام و همواره برسر مسائل فرهنگی و ادبی با آنان در کشمکش بوده ام ، معتقدم تنها راه برون رفت از این وضعیت و رشد و بالندگی بیش از پیش شعر ایلام، پرهیز از تنگ نظری و خودبزرگ بینی شاعران ، اعتماد مسئولین به شاعران و اتحاد و همدلی شاعران در چالش های فرهنگی پیش رویمان است .
تمام تلاشم و آرزوی قلبی من پیشرفت جوانان و نوجوانان مستعد استان است و در این راه از هیچ خدمتی دریغ نخواهم کرد.

 
انتهای پیام/

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.