دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا:
بازخوانی واقعه غدیر ضرورت جامعه امروز است/با تبعیت از ولایت هرگز گمراه نخواهیم شد
تاریخ انتشار : 18 شهر 1396 - 07:19
کد مطلب: 45320
حشمت اله رستمی گفت: بازخوانی واقعه غدیر و تجدید بیعت با امامت و ولایت ضرورت جامعه امروز ماست.

"حشمت ا... رستمی" معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا، گفت: بازخوانی واقعه غدیر و تجدید بیعت با امامت و ولایت ضرورت جامعه امروز ماست.

رستمی اظهار کرد: آنچه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در روز غدیر بر همه مسلمانان تكلیف فرموده اند، این است كه امیرالمؤمنین علی علیه السلام و ائمه از فرزندان ایشان تا حجة بن الحسن (عج) را مولای خویش بدانیم وضمن پذیرش ولایت آن حضرت به لوازم آن مقید گردیم.

وی افزود: از همان لحظات اولیه در سال دهم هجری بسیاری از مردم، منافقانه با امیرالمؤمنین (ع)دست بیعت دادند و آنگونه كه پیامبر صلی الله علیه و آله دستور فرموده بودند با دل و جان، دست و زبان، تسلیم علی بن ابی طالب علیه السلام نشده و به ولایت امام علی (ع) تن ندادند، هم اكنون كه ما در زمان ولایت آخرین وصی پیامبر اكرم (ص) قرار گرفته ایم باید منصفانه درباره وضعیت خویش به داوری بنشینیم كه چقدر در انجام این وظیفه قلبی و جوارحی خود موفق بوده ایم؟

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان تاکید کرد: حداقل در روز غدیر كه متعلق به وجود مقدس ولی عصر (عج)است, چقدر از صاحب غدیر و حقوق ایشان یاد می شود؟ گاهی بی توجهی و غفلت شیعیان نسبت به ایشان چنین می نماید كه عهد پیامبر صلی الله علیه و آله در بین مسلمانان زمان غیبت هم به دست فراموشی سپرده شده و در روز غدیر هم آن چنان كه شایسته است، حق امام علیه السلام ادا نمی شود. با وجود اینكه جشن ها و مراسمی به مناسبت این روز برگزار می شود و این عید مورد اكرام و بزرگداشت قرار می گیرد ولی پیام غدیر كه همان فرمان ولایت حجة بن الحسن(عج) است در این زمان مورد غفلت واقع شده و ما كه مدعی تشیع در زمان غیبت حضرت مهدی (عج)هستیم در پایبندی به مفاد این خطبه مرتكب قصور گشته ایم و چه بسا وظیفه ی خود را هنوز نشناختیه ایم.

رستمی ادامه داد: بنابراین كسی كه حضرت علی را مولای خود می داند همواره باید اعمال خویش را در جهت رضایت ایشان قرار داده و مورد بررسی قرار دهد كه مرتكب كوتاهی در ایفای نقش خود نگشته و چیزی از حقوق ایشان را پایمال نكرده باشد.پس آنگاه كه دستان مبارك صاحب غدیر را از فراسوی قرنها می فشاریم باید بدانیم كه تبریكش به ما چه می گوید؟

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: این كاروان هزار و چهار صد ساله كه از گذرگاه پر خطر سقیفه عبور كرده، از سپردن میراث جاودانه غدیر به دست ما چه انتظاری دارد؟باید بدانیم كه امروز پرچم سبز غدیر در دست صاحب آن حضرت بقیة الله (عج) بر بلندای تاریخ می درخشد و شیعه مكلف است كه با صدایی رسا اعلام كند كه اگر در روز غدیر سال دهم هجری در كنار بركه ای با علی علیه السلام دست بیعت داده و شنیده است آنچه را كه پیامبرمان گفت و تسلیم شده است به آن امری كه از جانب پرودگار آورد اینك با قلب و جان و زبان و دستش با یادگار غدیر و موعود غدیر هم پیمان می شود تا این نبأ عظیم را به نسلهای آینده برساند.

رستمی تصریح کرد: هجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است که در آن رسول خدا (ص) به امر خداوند متعال حضرت علی(ع)را به‌عنوان خلیفه و جانشین خود در منصب امامت و ولایت امت منصوب کرد، تا ترازو شاخص حاکم اسلامی برای همه مسلمانان تبیین شود و در حافظه تاریخی بماند و چراغ راه امت پیامبر(ص) تا آخر باشد هر چند که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) بخشی از مسلمانان به پیام این واقعه مومن ماندند و تا پای جان برای تثبیت پیام غدیر تلاش کردند اما بسیاری هم متوجه پیام آسمانی غدیر نشدند و با ذهن بشری خود به تحلیل واقعه پرداختند تا کارآمدی تدبیر الهی پیامبر اسلام در لابه‌لای هیاهوها دیده نشود و امت پیامبر از ثمره شیرین و گوارای آن بی‌بهره بمانند.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان ابراز کرد: واقعه‌ غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت دارای درخشندگی خاصی در تاریخ اسلام از لحاظ سند، اطمینان از اصل و فرع آن، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، دارای قدرت و استحکامی بی‌نظیر است که در راس راویان نام اهل بیت رسول خدا(ص) یعنی علی و فاطمه و حسن و حسین علیه‌السلام می‌باشد.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: نزول آیه 67 و 3 سوره مائده ارتباط با این رویداد بزرگ است که بر طبق نظر مفسران نام‌آور شیعه و سنی، شان نزول این آیات مربوط به واقعه غدیر خم است.

رستمی گفت: به عبارتی دیگر با فرارسیدن عید غدیر، این واقعه بزرگ تاریخی در اسلام دل‌ها متوجه یک امر مهم اعتقادی و اجتماعی و سرنوشت‌ساز در زندگی می‌شود که آن «ولایت و رهبری جامعه دینی» است.

وی ادامه داد: در تاریخ اسلام دو حادثه مهم و بزرگ خودنمایی می‌کند که از یکی رسالت و از دیگری امامت به‌وجود آمد. نخستین حادثه نزول وحی بر قلب مبارک پیامبر اسلام بود که رسالت پیامبر(ص) را در پی داشت و دومین حادثه غدیر بود که امامت را به‌وجود آورد و در حقیقت ادامه رسالت بود یعنی روز غدیر همان قدر اهمیت دارد که روز بعثت در رسالت پیامبر اسلام عظمت داشت.

رستمی یادآور شد: ما شیعیان باید در همه مسائل به گفتار و سیره امام علی (ع) مراجعه و کسب تکلیف کنیم و اگر شیعیان بر مدار سیره علمی و عملی امامان معصوم حرکت کنند هرگز گمراه نخواهند شد.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان افزود: بازخوانی واقعه غدیر و تامل در کلام مولا علی در نهج البلاغه در زمان فعلی بسیار ضروری است.

انتهای پیام/ح

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.