دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور ایلام در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا:
خانواده ها ازدواج فرزندان خود را به سبب تمامیت خواهی و کمال طلبی به تاخیر نیاندازند
تاریخ انتشار : 1 شهر 1396 - 16:27
کد مطلب: 44999
محمد زاده گفت: خانواده ها نباید ازدواج فرزندان خود را به سبب تمامیت خواهی و کمال طلبی به تاخیر بیندازند، تاخیر در سن ازدواج مشکلاتی را برای جوانان جامعه به بار می آورد.

دکتر امید محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام به مناسبت سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و لزوم حذف رسم و رسومات پرهزینه و برگزاری ازدواج آسان به ایلام پویا، گفت: یکی از پدیده هایی که مایه آرامش خاطر و احساس منزلت و شخصیت و اعتماد به نفس در افراد می شود و شخص را از هویت فردی و فردیت به هویت اجتماعی تر رهنمون میسازد ازدواج است.

محمدزاده اظهار کرد: زیباترین نمونه آرمانی ازدواج که اصل را بر سادگی و ساده زیستی گذاشتند ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) که منشا شروع امامت هم همین خانواده ساده بوده اند.

وی افزود: رسانه ها می توانند نقش حیاتی را در ازدواج آسان بازی کنند که متاسفانه رسانه و به خصوص رسانه ملی با پخش فیلم و سریالهای آنچنانی به ترویج زندگی های اشرافی و پر هزینه می پردازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام عنوان کرد: با تولید فیلمها و سریالهای با موضوع زندگی های ساده و به دور از اشرافی گری و دعوت از مشاوران و صاحب نظران خبره در امر ازدواج و روشنگری هرچه بیشتر در مورد لایه های واقعی زندگی و القای تفکرات واقع گرایانه می توانند باعث تغیر نگرش عمومی در سختگیری ها، کمال جویی ها و توقعات نابجای خانواده ها شوند.

دکتر محمدزاده تصریح کرد: پخش زنده مراسمات و جاری شدن صیغه عقد در ازدواج های آسان با حضور چهره های مذهبی و مسئولین محبوب جامعه از طریق صدا و سیما در مناسبتهای ویژه می تواند در پائین آوردن سن ازدواج و برگزاری جشن ازدواج آسان تاثیر گذار باشد.

وی ابراز کرد: برگزاری کارگاه های دانش افزایی و بینش افزایی در بین دانشجویان در دانشگاه ها از موارد مهم است که مسئولین فرهنگی دانشگاه می توانند به آن ورود کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام یادآور شد: خانواده ها نباید ازدواج فرزندان خود را به سبب تمامیت خواهی و کمال طلبی به تاخیر بیندازند، تاخیر در سن ازدواج مشکلاتی را برای جوانان جامعه به بار می آورد. سفارشات ائمه معصومین و بزرگان در مورد ازدواج و تشکیل خانواده جهت دوری از معصیت جوانان و ..... حکایت از اهمیت ازدواج است.

محمد زاده تاکید کرد: مسئولین با برنامه ریزی جهت ایجاد فرصتهای اشتغال و درآمدزایی و برنامه ریزی برای تامین مسکن جوانان نقش مهمی در پایین آوردن میانگین سنی ازدواج جوانان خواهند داشت.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه معضل تاخیر در ازدواج به یک باور تبدیل شده و این پدیده میتواند برای جامعه بسیار مشکل آفرین باشد که ترویج بی مسئولیتی، عدم تعهد و... از آن جمله است.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور ایلام ابراز کرد: تقویت خودباوری و اعتماد به نفس جوان در آمادگی برای ازدواج، مصاحبه با کسانی که ازدواج آسان داشته اند و در زندگی مشترک موفق بوده اند به نوعی الگوسازی برای جوانان، تشویق خانواده ها برای کاهش میزان مهریه ها از مسائلی است که برای توجه جوانان و خانواده ها در موضوع ازدواج آسان قابل توجه است.

محمد زاده بیان کرد: ارسال پیام‌هایی از جانب برخی از نهادها و ارگانها برای مردم در مورد سهل گیری در ازدواج نیز تاثیر گذار است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: البته بحث ازدواج آسان را نباید معادل بی برنامه گی برای شروع زندگی دانست که بدون برنامه و داشتن حداقل شرایط شروع زندگی ازدواج صورت گیرد؛ که این خود می تواند زمینه ساز مشکلاتی در شروع زندگی باشد.

وی افزود: همسان همسری می تواند عاملی دیگری باشد که در ازدواج آسان نقش موثری خواهد داشت. هرچند که نباید از اقدام برای ازدواج بیم داشت.

محمدزاده در ادامه با ذکر حدیثی از پیامبر رحمت للعاامین در خصوص ازدواج گفت: رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: ازدواج کنید زیرا برای شما روزی آور تر است و حضرت در جای دیگر می فرماید: پر خیر و برکت ترین ازدواج آن است که آسان برگزار شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام گفت: فرهنگ سازی و ورود رسانه برای حذف برخی از رسومات پرهزینه و غیر ضروری به عنوان یکی از عوامل اصلی تاخیر در سن ازدواج می تواند به این امر کمک کند.

وی ادامه داد: آگاهی بخشی به خانواده ها در مورد مقاومت در برابر ازدواج نوبتی فرزندان در خانواده ها نیز از مسائلی است که باعث افزایش سن ازدواج شده، زیرا ممکن است برخی از فرزندان شرایط مساعد تری برای ازدواج داشته باشند که این موضوع نیز به رسم و رسومات غلط در استان و برخی از استانهای کوچک گره خورده است.

محمد زاده تصریح کرد: برگزاری جشن ازدواج های گروهی مثل جشن دانشجویی و امداد و ...بسیار مناسب و قابل تسری به جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام خاطرنشان کرد : در حال حاضر میانگین سنی ازدواج به ۲۷.۴ سال رسیده است. یکی از عوامل تاثیرگذار در کاهش میانگین سنی ازدواج که خانواده ها در انجام آن نقش اول را بازی می کنند ازدواج آسان است چرا که ازدواج آسان گره گشای بسیاری از مشکلات اجتماعی جامعه است.

انتهای پیام/ح

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.