دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 25 فرو 1396 - 15:37
کد مطلب: 43417
رهبر معظم انقلاب هوشمندانه در مقابل این سیاست شعار اقتصاد مقاومتی را که شعاری در تقابل سیاست درهای باز است را سر دادند که هم اکنون متاسفانه به جای آنکه دولت از این شعار الگو برداری کند میبینیم که دیگر دول بعضا استکباری با الگو گرفتن از منویات رهبری برای خود اوضاع مناسبی را خواستارند.

به گزارش ایلام پویا، معمولا با نامگذاری هر سال توسط رهبری معظم، هرکس به دنبال نقش دیگری و یا نقش دولت در رابطه با این شعار است. اما ویژگی شعار امسال این است که پیاده‌سازی آن، پیش از هر فرد یا دولت، وظیفه شرعی یکایک مردم است. یعنی هرکس باید در وهله اول، وظیفه و نقش خود را برای عملی کردن این شعار پیدا کرده و اقدام نماید.

 شعار تولید ملی، قطعا هم سطح دولتی دارد و هم گستره مردمی. در سطح مردمی اما، حداقل تصمیم جدی بر حمایت از تولید ملی، وظیفه‌ای شرعی محسوب می‌شود.

اما بیش از مردم این دولت است که با فراهم کردن زمینه، ترغیب و تشویق مردم را به سمت تولید فراهم کند، چیزی که بسیار به ندرت دیده می شود.

شعار اقتصاد مقاومتی مطرح شده از جانب رهبر انقلاب یک موضوع بسیار حساب شده و امتحان پس داده است که برای هضم راحت این شعار به مواردی اشاره می کنیم:

در دهه ۱۹۶۰ با روی کار آمدن ما ئو در عرصه سیاسی چین، سیاستی با عنوان سیاست در های باز بر فضای چین اعمال شد که در اغلب موارد از جمله اقتصاد توجه بصورت تمام به محصولات خارجی و واردات جلب شد و کارخانه جات و تولید کنندگان داخلی بشدت تضعیف شدند تا جایی که این مدل چین ابر قدرت را به ستوه آورد و عملا اقتصاد چین ورشکست شد و رو به نابودی پیش رفت.از این سیاست مائو با نام سیاست *درهای باز چینی* یاد می شود.

دقیقا همان سیاستی که رهبران جریان اصلاحات و دولتمردان در حال پیگیری و الگو برداری از آن هستند!
به عنوان مثال: وزیر فرهنگ و ارشاد دولت در سال ۹۴ گفت: سیاست دولت یازدهم استفاده از *درهای باز* در حوزه فرهنگ و هنر است! و در جاهای دیگر بارها مسئولین دولت کنونی همانند نهاوندیان در گفتگو با هفته نامه تجارت گفته است: سیاست درهای باز دولت در اقتصاد است و نه فرهنگ و سیاست!

از طرفی دیگر هم اقدامات صورت گرفته از جانب دولت صراحتا پیش بردن این سیاست مغلوب را نشانگر است؛ ور شکستگی اکثر کارخانه ها و تولید کنندگان داخلی و وضع بد معیشت مردم خود گواهی بر این ماجرا است.

رهبر معظم انقلاب هوشمندانه در مقابل این سیاست شعار اقتصاد مقاومتی را که شعاری در تقابل سیاست درهای باز است را سر دادند که هم اکنون متاسفانه به جای آنکه دولت از این شعار الگو برداری کند میبینیم که دیگر دول بعضا استکباری با الگو گرفتن از منویات رهبری برای خود اوضاع مناسبی را خواستارند.

به عنوان مثال: در سال شمسی گذشته ترامپ با سر دادن شعار 《شغل و تولید برای آمریکایی》 توانست رای مردم آمریکا را جلب کند و این سیاست نیز در عمل در حال پیگیری و اجرا است.

یا میتوان به مورد دیگری اشاره کرد؛ پس از شکست مائو در سیاست در های باز چین رئیس جمهور بعدی چین سیاست در های بسته و یا تقریبا همان اقتصاد مقاومتی را عملی کرد و عملا از تولید کنندگان کوچک حمایت شد تا جایی که هم اکنون میبینیم کشور چین به ابر قدرتی از لحاظ اقتصادی مبدل شده تا جایی که به راحتی بعضا آمریکا را هم تهدید به جنگ اقتصادی می کند.

انگلیس نیز در سال گذشته با کناره گیری کردن از اتحادیه اروپا و توجه به نیروهای درونی تمام انرژی خود را به داخل کشور معطوف کرد و در حال پیش بردن اهداف نظام اقتصادی خود است این در حالی است که بعضا به گوش می رسد اغلب کاندیدهای ریاست جمهوری فرانسه شعارهایی را با جانمایه اقتصاد مقاومتی و حمایت از اقتصاد درونی می دهند، آنها به این نتیجه رسیده اند که این مدل اقتصادی می تواند هدفمند باشد اما متاسفانه دولت حاضر به پذیرفتن این الگوی حقیقی نیست و اقتصاد کشور را به سمت نابودی کشانده است، امید است که منویات رهبر انقلاب از جانب مسئولان به درستی اجرا شود باید متوجه شویم که تنها رمز پیروزی اقتصاد کشور توجه تمام به اقتصاد مقاومتی است.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.