دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 20 فرو 1396 - 08:35
کد مطلب: 43365
استانی کە عسلویە دوم ایران بوده و به لحاظ نفت و گاز همسطح قطر است، با اندکی توجه و سیاستگذاری صحیح می تواند به کلی متحول و توسعه یافته گردد؛ البته تکرار نامگذاری سال عدم موفقیت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را نشان می دهد،این مهم جز در سایه نظم و برنامه ریزی استقرار نخواهد یافت.

دکتر مسعود قبادی دانشجوی دکترای شیمی معدنی از دانشگاه ایلام در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا، در خصوص شعار سال و راهکارهای اقتصاد مقاومتی و مهمترین دلایل ضعف در اجرا و یا عدم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان گفت: عامل اصلی این مهم نبودن زیرساخت های مناسب جهت جذب سرمایه گذاری خارجی و حتی داخلی می باشد، کمبود نقدینگی و تاثیرات بی چون و چرای سیاست خارجی کشور بر تمام سطوح اقتصاد کشور تاثیرگذار بوده، و در کل نبود امنیت ریسک سرمایه گذاری اقتصادی عامل اصلی مشکلات است.

ایلام پویا: با توجه به شعار اقتصادی سال ٩٦، در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان چه مواردی را می توان عملي و اجرا كرد؟

در بحث تولید؛ صنایع پایین دست پتروشیمی می تواند کاملا راهگشا باشد؛ البته باید مدیران پتروشیمی را متقاعد کرد گریدهایی از پلیمر سنگین را تولید کنند که برای این کار مناسب باشد.

استانی کە عسلویە دوم ایران است، به لحاظ نفت و گاز همسطح قطر است، با اندکی توجه و سیاستگذاری صحیح می تواند به کلی متحول و توسعه یافته گردد.

خب لازم به ذکر است بحث اربعین و تبدیل شدن استان بە گذرگاه اصلی عتبات عالیات، فرصتی مناسب برای توسعه اقامتگاه ها، هتل ها و مشاغل فصلی برای بومیان منطقه بوده که نیازمند سرمایه گذاری و رسیدگی به زیرساخت هاست.

ایلام پویا: در خصوص شعار سال و نقش و رسالت مردم برای اجرای این سیاست ها توضیح بفرمایید.

در چند سال اخیر مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ها بیشترین توجه را به سیاست های اقتصادی داشته و این مهم کە رهبر انقلاب سال جدید را، سال اقتصاد مقاومتی نام نهادند، تکرار نامگذاری به خوبی عدم موفقیت اجرای این هدف مقدس را نشان می دهد، اقتصاد مقاومتی جز در سایه نظم و برنامه ریزی قابل اجرا و دارای شاخص کمی قابل رصد و شفاف امکان استقرار نخواهد یافت،  اگر قوانین شفاف و قابل تفسیر نباشد و پشتوانه اجرایی قوی داشته باشند راههای دور زدن قانون ازبین خواهد رفت و پیگیری این مهم انجام پذیر خواهد شد.

 

اقدامات انجام شده در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه در حوزه اقتصاد مقاومتی کار محسوسی انجام نشده و یا اطلاع رسانی به عموم بسیار ضعیف بوده و در هردو صورت این ضعف است، در بحث تولید ملی، ورود بی رویه اجناس خارجی و قاچاق سازمان یافته توسط مافیای قدرتمند پنهان، اغلب تولیدی ها را به مرز ورشکستگی کشانده است.

در حوزه پتروشیمی به نظر شما کارهای لازم در استان انجام شده یا خیر؟

جهت ایجاد تولید و اشتغال کە مکمل همدیگرند، باید ابتدا استعدادهای بالقوە و زود بازدە استان را شناخت، کە این در همان مبحث صنایع نفت و گاز و پتروشیمی قابل بحث است.

به عنوان نمونه؛ در بحث پتروشیمی تاخیر در راه اندازی قسمت اولفین پتروشیمی، بدلیل سود ده بودن آن، و اینکه اولفین خود خوراک مصرفی و مورد نیاز واحدهای بعدی نظیر HDPE  و PP پلی پروپیلن، و .... می باشد، این زنجیرە تولید اگر کامل شود سود اقتصادی سرشاری را نصیب پتروشیمی و به تبع ان استان می کند و حتی باعث ایجاد اشتغال خواهد شد، به علاوه با تقویت تولید شرایط برای بهره برادری از صنایع پایین دستی پتروشیمی فراهم می شود، تولید انواع لوله های پلیمری، پلاستیک ها و لاستیک ها با کیفیت های متنوع خود باعث رونق تولید و اشتغال در استان خواهد شد، پتروشیمی ایلام به دلیل نزدیک بودن به مرکز استان، و فعال بودنش از مستعدترین شرکت های صنعتی جهت ایجاد توسعه و کاهش بیکاری است.

ایلام پویا: دلایل عدم راه اندازی واحد الفین پتروشیمی ایلام را ذکر کنید

معمولا شرکت های پیمانکاری مختلف بنابه تشخیص مدیران شرکت جهت انجام پروژه ها انتخاب می شوند، و با کیفیت بودن و سرشناس بودن یک شرکت پیمانکاری در پیشبرد پروژه ها نقش کلیدی دارد.

بحث های مالی که به در پتروشیمی ایلام به دلایل مختلفی نظیر تحریم ها، سو مدیریت های پیشین، و یا بعضا ششدانگ نبودن مدیران ارشد از عوامل موثر بر این تاخیر در راه اندازی است.

حتی ساختار سلسله مراتب اداری و حقوقی (دستمزد) کمترین تناسبی ندارند بطوریکه بسیاری از مدیران از دستمزد کمترشان نسبت به کارمندان زیر مجموعه خود احساس سرخوردگی و یاس می کنند. آموزش های تخصصی عالی در سطوح مدیران میانی تا سرپرستان و حتی پرسنل معمولی شرکت در حد نامطلوبی بوده که تمامی این مشکلات  ریشه در بحث مالی و مدیریتی شرکت دارد.

ایلام پویا: در خصوص شعار سال و نقش مردم در این خصوص توضیح دهید.

ارتقا بهره وری در تولید ملی مقوله ای فراگیر و جامع است که تنها با تلاش دولت و حکومت و نهادهای زیربط آنها میسر نخواهد شد، مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب و کشور نقش بسیار مهمی در این عرصه را خواهند داشت، نقشی که ایفای صحیح ان مستلزم آگاهی بخشی و اطلاع رسانی شفاف نقشه راه توسط مدیران استان خواهد بود، مثلا در نهاد مقدس بسیج که دارای کارگروههای تخصصی متنوع و کارایی است بسته به نوع و کیفیت هر بخش، می توان سیاست خاصی از اقتصاد مقاومتی و مقوله تولید را پیش برد، بسیج مردمی در دفاع مقدس و در جهاد نظامی دین خود را ادا کرده و امروز در جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی به عنوان بازوی توانمند نظام می تواند همچون گذشته ایفای نقش کند. فرهنگ و باور به شعار اصلی سال باید نهادینه گردد و در آن صورت خواهد بود که این چرخ درگیر، زنجیر تحریم را خواهد شکست.

انتهای پیام/
 

نظرات کاربران

جناب دکتر قبادی به مسایل اساسی و بنیادی فراوانی اشاره کردند و بسیار شیوا توضیح دادند اما به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت استان در اقتصاد مقاومتی مربوط به همین عدم انتقال دفتر نفت و گاز غرب کشور از کرمانشاه به ایلام است - اگر این نهاد قدرتمند بلحاظ اقتصادی در دست نخبگان ایلامی باشد چنانکخ حق آنهاست و 85 % نفت و گاز غرب در ایلام است اوضاع تولید و اشتغال به طور خودکار سامان خواهد پذیرفت.
جناب دکتر قبادی به مسایل اساسی و بنیادی فراوانی اشاره کردند و بسیار شیوا توضیح دادند اما به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت استان در اقتصاد مقاومتی مربوط به همین عدم انتقال دفتر نفت و گاز غرب کشور از کرمانشاه به ایلام است - اگر این نهاد قدرتمند بلحاظ اقتصادی در دست نخبگان ایلامی باشد چنانکخ حق آنهاست و 85 % نفت و گاز غرب در ایلام است اوضاع تولید و اشتغال به طور خودکار سامان خواهد پذیرفت.
با سلام، بی تردید وقتی امام خامنه ای ـ ارواحنا فدا ـ نام سال را تکرار می کند حکمتی و بصیرتی پشت این تصمیم است، جناب دکتر قبادی با شما موافقم که تنها دلیل ناموفق بودن انجام سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد مقاومتی با عمل و به دست مردم انجام خواهد شد نه مرفه هان بی درد. یا علی
با نظر شما کاملا موافقم، سیاست و سیاست زدگی بر کلیه سطوح اقتصادی اثر گذاشته است، اما پرواضح است بیش از هر تحریم و سیاستی، سو مدیریت ها، باعث تضعیف اقتصاد کشور بوده اند، اقتصاد مقاومتی بدون ایجاد تولید رخ نمیدهد و بدون تولید هم اشتغالی نخواهد بود. دکتر قبادی کاش درمورد صنایع پایین دست پتروشیمی هم توضیح فنی می فرمودید تا علاقمندان بدانند چگونه می توان وارد وادی تولید شد. درود بر شما برادر فرهیخته ایلامی
در بحث پتروشیمی ایلام - با توجه به نیاز مبرم این شرکت به نیروهای متخصص جهت راه اندازی واحدهای اولفین و بازیافت گوگرد، متاسفانه جذب نیرو صورت نمیگیرد این خود با سیاست های اقتصاد مقاومتی سازگار است؟؟؟؟؟ حتی شنیده شده که شیفت های نوبتکاری را از حالت 4 روز کار و 4 روز استراحت به 6 روز کار و 3 استراحت تغییر خواهند داد تا مجبور به جذب نیرو نباشند.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.