دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
در گفتگو با کارآفرین اقتصاد مقاومتی ایلام مطرح شد؛
درآمد 560 میلیونی با پرورش قارچ/ 6 نفر اشتغالزایی داشته ام
تاریخ انتشار : 20 دى 1395 - 10:07
کد مطلب: 42591
کارآفرین اقتصاد مقاومتی در زمینه پرورش قارچ سالانه با اشتغالزایی 6 نفر 560 میلیون ریال درآمد کسب می کند.

به گزارش ایلام پویا، به نقل از ایلام بیدار؛ اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی زمینه اشتغال جوانان را فراهم و نرخ بیکاری را کاهش می دهد.

در سال های گذشته و در پی ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری بسیج سازندگی بصورت جدی به این امر ورود کرده و تاکنون موفقیت های چشمگیری را برای اقتصاد کشور و معیشت مردم به ارمغان آورده است.

استان ایلام در این راستا پرچم اقتصاد مقاومتی را در دست گرفته و با تقویت طرح های معیشتی و اقتصادی زودبازده یاری رسان بخش اشتغال می باشد.

یکی از طرح های زود بازده و با درآمد مناسب که می تواند مورد توجه جوانان استان برای اشتغال قرار بگیرد، طرح پرورش قارچ که در کارگاهی با فضای اندک و سرمایه کم قابل اجراست.

یکی از این نمونه ها، طرح پرورش قارچ واقع در روستای چشمه کبود است که با حمایت بسیج سازندگی ناحیه ایلام راه اندازی و مشغول به کار شده است.

اله کریم خدایی مجری و کارآفرین طرح اقتصاد مقاومتی پرورش قارچ در روستای چشمه کبود می باشد که بدون سرمایه اولیه و تنها با داشتن مکانی مناسب به این عرصه ورود داشته است.

وی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ايلام بيدار در خصوص طرح اقتصادی ایجاد شده گفت: با توجه به علاقه و تجربیات شخصی وهمچنین پیگیری هایی که درباره توجیهی و مقرون و بصرفه بودن طرح انجام دادم تصمیم به راه اندازی کارگاه پرورش قارچ کردمو برای تولید بیشتر و باکیفیت بهتر به فنی و حرفه ای ایلام مراجعه و با گذراندن دوره های پرورش قارچ عزمم را برای کار جدی کردم.

 

این کارآفرین با اشاره به اینکه برای راه اندازی طرح و گرفتن وام به ادارات و ارگان های مختلفی مراجعه کردم اظهار داشت: از سال 94 که تصمیم به اجرای طرح گرفتم به ادارات و بانک ها ذیربط برای اخذ وام مراجعه کردم و طی چندین ماه پیگیری از عدم حمایت مسئولان ذیربط مطلع وفهمیدم وعده های آنها برای اجرای طرح و پرداخت  وام سرابی بیش نیست تا جایی که پس از ساخت مکان اجرای طرح، دلزده شدم و تصمیم به فروش آن گرفتم.

خدایی در ادامه افزود: در سال 95 با راهنمایی دوستان و اطلاع از حمایت بسیج سازندگی در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، به این نهاد مراجعه و تسهیلات لازم برای اجرای طرح در اختیارم قرار گرفت.

این فعال اقتصادی اشتغالزایی طرح خود را شش نفر از جوانان روستا عنوان و بیان کرد: در این کارگاه تعداد سه نفر بصورت مستقیم و سه نفر بصورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند و برای اجرای طرح 17 میلیون تومان هزینه کرده که در تامین این مبلغ از حمایت بسیج سازندگی برخوردار بوده ام و یکی از دلایل مهمی که باعث ترغیب من در اجرای این طرح شده است سود آور بودن طرح و قابلیت اجرای آن در فضای اندک می باشد.

وی افزود:برداشت قارچ بصورت دوره ای و هر سه ماه یکبار است که در هردوره برداشت از هرتن خاک کمپوست میتوان در آمدی بالغ بر دوتا سه میلیون تومان داشت که بنده در ابتدا با دوتن خاک کمپوست شروع به کار کردم اما با توجه به ظرفیت کارگاه و حمایت لازم از سوی بسیج سازندگی اقدام به توسعه آن تا سطح چهار و نیم تن خاک کمپوست کردم.

فعالیت در حوزه اقتصادمقاومتی نسخه درمانی اشتغال است

اله کرم خدایی به نرخ بیکاری در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان، جوانان میتوانند بسته به علاقه و استعداد خود به فعالیت درحوزه اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی پرداخته وبا مراجعه به بسیج سازندگی واخذ تسهیلات، از حمایت این نهاد برخوردار شوند.

این تولیدکننده با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به توسعه هرچه بیشتر اقتصادمقاومتی و همچنین مزین شدن امسال به این نام وهمچنین با انتقاد از مسئولان وادارات دخیل در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، خواستار شد که با هرچه آسانتر کردن صدور مجوزات وکم کردن هزینه های اولیه اجرای طرح ها وبا توجه به حمایت بسیج سازندگی میتوانیم شاهد ایجاد انگیزه در جوانان برای ایجاد این طرح ها باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.