دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
گزارش ایلام پویا از همایش های بی نتیجه؛
همایش‎ها و هزینه‎هایی که هدر می‎رود
تاریخ انتشار : 13 دى 1395 - 13:20
کد مطلب: 42486
برگزاری همایش های متعدد‎ ‎با موضوعات مختلف و از سوی نهادهای دولتی و خصوصی، ‎به یک امر معمول تبدیل شده است‏‎ این در حالی است که بیشتر جوانان ایلامی بیکار هستند و در صورت وجود حداقل منابع و حمایت های مادی و معنوی کافی می توانند مشغول به کار شوند.

به گزارش ایلام پویا، برگزاری همایش های متعدد‎ ‎با موضوعات مختلف و از سوی نهادهای دولتی و خصوصی، ‎به یک امر معمول تبدیل شده است‏‎. تمایل به برگزاری انواع همایش ها، سمینارها و کنفرانس هایی که معمولا بدون‎ توجیه منطقی و خروجی علمی و صرفا با توجیه های واهی و صرف هزینه های آشکار و پنهان برگزار می شود حاکی از وجود آسیبی جدی در فضای مدیریتی کشور است‎ و البته در استان ایلام نیز کم نداریم از این دست همایش هایی که برای جوان بیکار ایلامی سودی ندارد و اکثر آنها بدون کارايي لازم بوده و آسيبي هم از لحاظ‎ ‎فرهنگي و هم از لحاظ اقتصادي محسوب مي شود که اگر درمان نشود در دراز مدت مي تواند‎ ‎فرصت هاي گرانبهاي مادي و معنوي استان را به يغما برده و به جاي اقناع و پاسخگويي،‎ ‎تبليغ و فرار از مسووليت را نهادينه مي کند‎.‎

در خصوص هزينه هاي سنگین همايش‎ ‎ها جاي بحث نيست، ولي واقعيت اين است که اصل همايش نيز متاسفانه علي رغم تبليغاتي‎ ‎که از قبل مي شود از کارايي زيادي برخوردار نمي شود بگونه اي که بعد از به پايان‎ ‎رسيدن همايش ها همه چيز هم تمام شده تلقي شده و اينکه يک عده کارشناس در کنار هم‎ ‎نشسته و اثرات مثبت و منفي آن را بررسي کنند، وجود ندارد‎.

‎بر همين اساس است که‎ ‎به جرات مي توان اينگونه گفت که همايش ها، بيشتر از آنکه گره گشايي مشکلات واقعي باشد تنها هزینه ای است که اگر در جای خود هزینه شود قطعا گره ای از کار شهروندان و هم استانی ها باز خواهد کرد.‎
 
مسئولان استان ایلام  طی چند روز اخیر همایش و کلاس های آموزشی کار آموزی، ویژه جوانان عراقی را در ایلام ترتیب دیده اند؛ در این همایش کارگاه های مختلف مهارتی در مراکز فنی و حرفه ای استان آموزش داده و در نهایت برای کار آموزان عراقی زمینه کسب مهارت فنی در رشته های مختلف و اعطای گواهینامه های معتبر فراهم شده است.

این در حالی است که بیشتر جوانان ایلامی بیکار هستند و در صورت وجود حداقل منابع و حمایت های مادی و معنوی کافی می توانند مشغول به کار شوند.
 
با نگاهی به ظرفیت ها، محدودیت ها و محرومیت های موجود در استان میتوان استان را به این ترتیب توصیف کرد؛ استان ایلام با جمعیتی بیش از 557 هزار نفر یکی از استان های محروم کشور است ، این استان به دلیل کم لطفی های مسئولین با آمار نرخ بیکاری حدود11/6درصد است که از متوسط کشوری 6 واحد بیشتر است. هم اکنون در استان بیش از 700واحد صنعتی موجود است که بیش از نیمی از آنان تعطیل و نیمه عال می باشند.

بیش از 60 درصد کارخانه های استان تعطیل و مابقی با 30 الی 40درصد ظرفیت خود به کار ادامه می دهند.80 تا90 درصد کارخانجات شهرک صنعتی استان ایلام نیز به واسطه عدم مدیریت آگاهانه مسئولین تعطیل شده است.
 
استاندار ایلام در این همایش که در ابتدا به آن اشاره شد از مناسبات دو استان در زمینه های مختلف همچون علوم قرآنی خبر داده، این در حالی است که دانشگاه علوم قرآنی استان ایلام در حال انحلال است!
 
شاید اگر تنها هزینه مصرف شده برای چند همایش غیر سودمند برای استان، صرف مکانی برای اجاره مکان دانشگاه علوم قرآنی استان می شد این دانشگاه از انحلال نجات می یافت. این دانشگاه به دلیل عدم وجود مکانی مناسب برای تحصیل دانشجویان در حال تعطیلی است ، عدم انحلال این دانشگاه وابسته به توجه گوشه چشمی از جانب استانداری است.
 
با توجه به اینکه همایش و کلاس های آموزشی کار آموزی جوانان عراقی تماما به ضرر استان نیست، اما باید در کنار چنین طرح هایی توجه به داخل استان نیز مطرح باشد، چیزی که در نفس عمل مسئولان استانی دیده نمی شود و بیشتر اقدامات آنان وجهه سیاسی  دارد تا ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بیکار ایلامی.

با وجود اینکه استان ایلام دارای نیرو کار جوان زیادی است اما میبینیم که مسئولان استان بیشتر توجه خود را به خارج استان معطوف کرده اند و انرژی و منابع مادی بیشتری را به خارج تخصیص می دهند و بنا بر مستنداتی که نزد ایلام پویا موجود است در برخی از ادارات استان حقوق نیروهای قراردادی طی 6 ماه و حتی یک سال  گذشته پرداخت نشده است. امید است که توجه به مشکلات مردم استان در اولویت قرار گیرد.
 
انتهای پیام/ح

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.