دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
رئیس مرکز دکترینال استراتژیک بدون مرز کشور در گفتگو با ایلام پویا:
اصلاح طرح شفاف سازی حقوقی، ممانعت از رانت و لابی ها در دولت ضروری است
تاریخ انتشار : 12 دى 1395 - 11:01
کد مطلب: 42364
رئیس مرکز دکترینال استراتژیک بدون مرز کشور عنوان کرد: دولت باید طرح شفاف سازی را در سه زمینه شفاف سازی حقوقی، ممانعت از رانت و لابی ها را اصلاح کند.

"حسن عباسی" سخنران برجسته و رئیس مرکز دکترینال استراتژیک بدون مرز کشور در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا در خصوص طرح تصویب نشده شفافیت سازی دولت گفت: موضوع شفافیت سازی نظام مالی و ساز و کار های مربوطه آن اصلی است که در تمامی کشورها پذیرفته شده است.

 
رئیس مرکز دکترینال استراتژیک بدون مرز کشور اظهار کرد: این طرح 2500 سال قدمت دارد و افلاطون برای اولین بار گفت که فاصله پایینترین درآمد با بالاترین درآمد باید 6 برابر باشد و این قانون در ساختار قوانین کشورهای مختلف تا 9 و 10برابر نیز پذیرفته شد این یعنی اگر کسی در کف جامعه ماهانه1میلیون تومان حقوق میگیرد بالاترین سقف حقوق جامعه نهایتا 9 میلیون یا 10میلیون باشد.

 

وی افزود : به هر جهت کشور باید به یک نرم طبیعی در مزایا و حقوق برسد تا حق کسی ضایع نشود و افردا به آنچه که حقشان نیست دست پیدا نکنند.

 
حسن عباسی عنوان کرد :اما فارغ از دریافت این حقوق ها افراد رانت هایی دارند که از دریافت حقوق میز خطرناکتر است ، افراد در این موضوع تعاملاتی دارند که اگر در فیش حقوقی آنان 200میلیون تومان دیده می شد مطمئن بودیم که فقط200میلیون تومان دریافتی وی است ، اما از طرفی می تواند با رانت فردی 5 میلیون تومان دریافتی داشته باشد و در جایگاه پست و حکومتی از رانتها و مناسباتی برخوردار است که به اشکال دیگری دریافت می کند و از این رو طرح شفاف سازی باید بخش رانت ها را نیز در بر بگیرد.

این سخنران برجسته کشوری تصریح کرد : مسئله سوم وجود پدیده ای در اقتصاد های مدرن به نام پدیده ی لابی گری است .

رئیس مرکز دکترینال استراتژیک بدون مرز با توجه به لابی گری ادامه داد : بزرگترین تشکل های ریزی که در شهر واشنگتن دیسی حضور دارند جریان لابییست ها هستند که از طرف نهاد ها و وزارت خانه ها با مجلس و کنگره ها و بالعکس لابی میکنند که متاسفانه در ایران این لابی گری ها در بین عناصر بخش خصوصی با مجلس تشکیل می شود.

حسن عباسی تشریح کرد: دولت باید طرح شفاف سازی را در سه زمینه شفاف سازی حقوقی ، ممانعت از رانت  و لابی ها را اصلاح کند.
 
انتهای پیام/
 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.