دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
کارشناس و فعال فرهنگی در گفتگو با ایلام پویا تشریح کرد؛
تهدید زیر پوستی بر علیه جامعه و تغییر ذائقه خاموش
تاریخ انتشار : 22 مهر 1395 - 08:34
کد مطلب: 40867
امروزه ما شاهد تهدیدی زیر پوستی برعلیه جامعه هستیم که در آینده ممکن است این بیماری وخیمتر شود.

"میرزا حسینی" فعال و كارشناس مسائل فرهنگي در گفتگو با ایلام پویا گفت: در سال هاي اخير شعار های خوبی از جانب مقام معظم رهبری همانند اقتصاد مقاومتی، فرهنگ، سبك زندگي إسلامي و...مطرح شده اما برای عملی شدن این برنامه های کامل و جامع رعایت اخلاق مناسب در بین مردم و مسئولین ضروري است. 

 

اين كارشناس مسائل فرهنگي اظهار كرد: ریشه تمامی اقدامات و تصمیمات به اخلاق جامعه بر میگردد و تا وقتی بحث اخلاق برای مدیران و مردم هموار نشود در این زمینه  موفق نخواهیم شد.

 

وي افزود: وظیفه هموار سازی این بحث بر عهده ارگانهای مختلفی از جمله صدا و سیما، رسانه ها، آموزش و پرورش و...است.

 

وی با توجه به تهدید زیر پوستی بر علیه جامعه گفت: امروزه ما شاهد تهدیدی زیر پوستی برعلیه جامعه هستیم که در آینده ممکن است این بیماری وخیمتر شود.

 

وی با اشاره به بیماری فرهنگی جامعه گفت: این بیماری در جامعه «لودگی اخلاقی یا وارونگی اخلاق» نام دارد که در این بیماری خیلی از مبانی ارزشی انقلابی ما که از جایگاه بالایی برخوردار است کم کم کمرنگ می شود و بجای این ارزش ها مسائل غیر ارزشی جایگزین می شود.

 

 

وی با توجه به تغییر ذائقه جوانان گفت: یکی از دلایل این وارونگی اخلاقی تغییر ذائقه خاموش است که خود ما نیز از این تغییر نا آگاهیم.

 

 وی با اشاره به مصداقی در این زمینه گفت: اخیرا کلمه «کثافت » به یک کلمه لطیف، خوشمزه تبدیل شده که جوانان برای اظهار دوستی و محبت از این کلمه استفاده می کنند.

 

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اگر به ظاهر باطن لحن ها و نحوه برخورد جوانان بنگریم شاهد تغییر هستیم که به وارونگی می گرایند و خیلی چیزها که مد نظر دین مبین اسلام نیست در حال شیوع است که می توان به تجمل گرایی، خرافه گرایی، سطحی نگری در جامعه و... اشاره کرد.

 

وی تصریح کرد: این لودگی اخلاقی بعضا نا آگاهانه صورت می گیرد و بعضا دیده می شود افراد آگاهانه این موارد را دستخوش تغییرات می کنند، که مراسمات اجتماعی، مراسمات عزا داری و مراسمات عروسی ما مصداق خوبی برای این گفته است؛ که این امر می تواند خیلی خطرناک باشد.

 

 

میرزا حسینی با اشاره به تشدید این وارونگی اخلاقی گفت: ما با شعار دادن این وارونگی اخلاقی را می توانیم تشدید کنیم، بعضا افراد منافع را به اخلاق، دین و ایمان ترجیح داده و نظرات خود را اعمال می کنند که این امر پیش بند تقید به اسلام و دستورات آن است.

 

 

وی با توجه به ضرب المثل ها و توجیحات غیر شرعی گفت: بعضا برای اعمال نادرست خود اقدام به بازگویی توجیهات و ضرب المثلهای غلطی می شود که قابل استناد نیست برای مثال امروزه اگر کسی بخواهد به همسایه خود کمک کند با این توجیه و ضرب المثل نادرست مواجه می شود که «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» در صورتیکه مسلک، مرام و راه ائمه و معصومین این گونه نبوده و اسلام هرچیزی را در جای خود می داند.

 

 

این فعال فرهنگی تصریح کرد: مدیران نیز از بطن جامعه و همین مردم هستند و با چنین دیدگاه هایی پرورانده می شوند که این نظرات و دیدگاه ها برای تصمیمات کلان کشوری مشکل ساز می شود.

 

 

وی گفت : لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی است؛ اما وقتی یک جوان از لحاظ اخلاقی تن پرور است و به این روش عادت کرده نباید از وی انتظار تولید داشت.

 

 

میرزاحسنی اذعان کرد:  متاسفانه در میان مدیران نیز بعضا شایسته سالاری وجود ندارد و کسی که تخصص متفاوتی دارد و در جای دیگری قرار گرفته و حتی بعضا تعهدی به نظام، انقلاب ، اخلاق و دین نیز ندارند و تمامی این عوامل اسباب دردسر برای مردم و انقلاب خواهند بود.

 

 

این استاد دانشگاه با توجه به شاخت و سازهای غیر ایرانی ها در داخل کشور گفت: امروزه می بینیم.که کشور در مسائلی از جمله نظام آموزشی ، نظام بانکی ، سیاست و اقتصادی دوباره در حال عقب روی به قبل از انقلاب هستیم ، بنابراین فلسفه ی انقلاب چه بود؟ فقط تعویض ظاهر بود؟!

 

 

امروزه جوانان شایسته این مرز و بوم را باید مشغول به کار کرد نه زمینه را برای خارجی ها در کشور فراهم کرد؛ هنگامی که تمامی نیرو کار را از غربی ها بگیریم مصداق بارز «استعمارپذیری» است پس دولت باید به خود آید که کشور را به محاق نبرد و تبعات منفی آن را پیگیری کند.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.