پیغام خطا

  • Notice: Undefined index: field_largimage در include() (خط 33 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/sites/all/themes/hostjavan/node--gozaresh.tpl.php).
  • Notice: Undefined index: field_field_tags در include() (خط 46 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/sites/all/themes/hostjavan/node--gozaresh.tpl.php).
دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
کد مطلب: 37988
تاریخ انتشار: 18 خرد 1395 - 07:46
گزارش ویژه ایلام پویا از ورود دوباره ریزگردها به استان/
"بیکاری" جوانان و "گرد و غبار" سالمندان و کودکان ایلامی را خانه نشین کرده است

به گزارش ایلام پویا،بیشترین اثراتی که گرد و غبار های اخیر روی انسان می گذارد در سیستم تنفسی و مخاط بینی و چشم انسان است.
اثرات این پدیده در چشم به صورت خارش، سوزش، آب ریزش و افزایش حساسیت های ناحیه ی چشم و در بینی، حلق و گلو افزایش ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی، نمود پیدا می کند.

این پدیده روی دستگاه تنفسی تحتانی و بیشتر در افرادی تأثیر می گذارد که دچار حساسیت های تنفسی یا همان بیماری آسم هستند و در این افراد حالاتی نظیر تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه مشاهده می شود.گرد و غبار ها در دراز مدت روی افردی که در معرض این پدیده قرار دارند گاهی به صورت بیماری انسداد مزمن مجاری تنفسی و همچنین چسبندگی ریه مشاهده می شود.

ریزگردها معضلی که برخی کارشناسان از آن به‌عنوان مهم‌ترین معضل زیست‌محیطی کشور یاد می‌کنند در جنوب،‌ غرب و جنوب غربی پررنگ‌تر شده‌ و هوای زندگی را کمرنگ کرده‌اند.

گردوغبار، این میهمان ناخوانده کشورهای همسایه که سوغات آن خارش، انواع بیماری‌های قلبی، تنفسی و پوستی و حسرت زندگی در یک هوای معمولی برای مردم ایلام است سال‌هاست زندگی برای مردم این استان را مثل رنگش، تیره و تار کرده به‌گونه‌ای که در مدت اخیر کمتر روزی را مردم بدون حضور این میهمان مزاحم سپری کرده‌اند.

آروزی کشیدن یک نفس عمیق در هوای سالم و آزاد این سالها بر دل تمام مردم ایلام چنگ می‌زند، این در حالی است که حل مسئله گردوغبار که سال به سال استان‌های بیشتری از کشور را درگیر خود می‌کند در بین هیاهو و چانه‌زنی‌های سیاسی به فراموشی سپرده شده و کسی به فکر ماجراهای تلخی که برای مردم این استان مظلوم می‌گذرد نیست.

"رضا فرجیان" یکی از شهروندان ایلامی در این باره به خبرنگار ایلام پویا گفت: بیش از یک دهه از ظهور ریزگرد ها در استان ایلام می گذرد اما تاکنون هیچ مسئولی راهکاری بنیادی ارائه نکرده و هیچ رسانه ای بصورت جدی به این موضوع نپرداخته است. من به عنوان یک شهروند ایلامی که به صورت مستقیم از این هوا تنفس میکنم نه تنها از نظر جسمانی بلکه از نظر روانی تحت تاثیر اثار مخربش بوده و آثار این پدیده را به عینه در مابقی افراد جامعه هم دیده ام.
وی افزود:اکنون بعد از گذشت بیش از یک دهه از این مشکل عوام جامعه هم متوجه شده اند که این مشکل به خودی خود حل نخواهد شد ونیازمند تصمیم و عزم جدی دولت است.

"محمد صادق خانی" دیگر شهروند ایلامی به خبرنگار ایلام پویا گفت: قطعا نمی توان برای حل مشکل ریزگردها که سینه و خلق همه ی مردم استان را به تنگ آورده منتظر معجزه بود. رفع این مشکل لازمه ی اقدام سریع دولت و استفاده از نظریه های خواص جامعه است.
وی تصریح کرد:ما امیدواریم که بااستفاده از نظرات خواص جامعه و آگاهان در این راه  از این بلایای طبیعی درامان بمانیم و به اولین نیاز هر بشر که هوای پاک است دست پیدا کنیم.
 

"طالب قلیچی" یکی دیگر از شهروندان ایلامی به خبرنگار ایلام پویا گفت: باوجود مشکلات زیاد استان ایلام و از آنجا که مسئولین قصدرسیدگی به آن را ندارندمشکل ریزگردها هم گل سر سبد مشکلات شده و سبب بروز بیماری در جان مردم شده است؛ این مشکل گرچه به ظاهر مقطعی است اما در بلند مدت موجب بروز سونامی سرطان و مشکلات دستگاه تنفسی می شود.
وی افزود: ما از مسئولین خواهشمندیم که از قالب شعار خارج شده و عملا مشکل ریزگردها را حل کنند؛ متاسفانه جوانانمان بخاطر بیکاری خانه نشین اند و این روزها سالمندان و کودکانمان بخاطر گرد وغبار...

"زیبا قبادی نژاد" دیگر شهروند ایلامی می گوید: یکی از مشکلات ایلام چهار فصل، وجود گرد و غبار کشورهای همسایه است که متاسفانه بیماری های زیادی را در پی دارد,از آنجایی که با آمد و رفت دولت های قبل و کنونی راه حلی برای این مشکل اندیشیده نشده در خواست ما از دولت این است که برای ریزگردها اقدامی صورت دهد.
وی افزود: خانم ابتکار! اگر همین ریزگردها در تهران بودند قطعا سریع تر راهی برای آن اندیشیده و حل می شد.

 

انتهای پیام/ع

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.