پیغام خطا

  • Notice: Undefined offset: 2 در user_node_load() (خط 3694 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در user_node_load() (خط 3694 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 2 در user_node_load() (خط 3695 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در user_node_load() (خط 3695 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 2 در user_node_load() (خط 3696 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در user_node_load() (خط 3696 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined property: stdClass::$comment_count در comment_node_page_additions() (خط 728 در /home/ilampooya/domains/ilampooya.ir/public_html/modules/comment/comment.module).
دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 9 اسف 1392 - 15:26
کد مطلب: 27224

ایلام پویا: جاذبه های دیدنی استان ایلام/ معرفی استان ایلام/

پيشينه استقرار در کهن سرزمین ایلامیان به استناد مطالعات و كاوشهاي باستانشناسي صورت گرفته در آن بخصوص در تپه هايي چون؛ علي كش، چغا سفيد ، سبز،خزينه و...در دهلران و كزآباد و چشمه ماهي در هليلان در هزاره هاي پيش از تاريخ و كاوشهاي منسجم در استان و در شهر تاريخي سیمره مربوط به اواخر ساسانی و قرون اوليه اسلامي، پيشينه تاريخي آن را از هزاره هشتم ق.م تا قرون اوليه اسلامي به صورت تداوم دوره ها به اثبات رسيده است.

استان ايلام مهد تمدن 10هزارساله ای است که درلایه لایه "تپه علی کش" در شهرستان دهلران میتوان آنرا باور داشت.

Ghale_ilam

 

 

 

 

 

 

 

قلعه والی

ايلام كه در كتيبه هاي بابلي (آلام يا آلامتو) آمده است به قولي معني كوهستان يا (كشور طلوع خورشيد) را ميدهد.

استان ايلام سرزميني است كه در غرب كشور و در ميان ارتفاعات زاگرس قرار گرفته که دارای دو خصوصيت دشت در جنوب و کوهستان در شمال مي باشد. به همين جهت اين منطقه به دليل چهار فصل بودن آن مورد توجه گردشگران ومسافران قرار می گیرد.

غارزینه گان، دریاچه دوقلوی سیاه گاو،آبشار اما ، قلعه کنجانچم، موزه مردم شناسی قلعه والی شهر ایلام، قلعه شیاخ، چشمه های آبگرم، آتشکده سیاهگل، رودخانه پرخروش سیمره، آتشکده موشکان، تنگ بهرام چوبین و ...

ايلام در منطقه اي كوهستاني در حاشيه جنوب غربي رشته جبال زاگرس قرار گرفته است. رشته كوههاي مرتفع و موازي كبير كوه بطول 160 كيلومتر از شمال غربي تا جنوب شرقي استان را در بر گرفته است و قسمتي از مناطق غربي و شمال غربي ايلام را از قسمت هاي ديگر مجزا مي نمايد.

اعتبار ديرينه اين خاك و بوم در كنار جنگل هاي انبوه «بلوط و بنه» و از حركت و خروش رودهاي سيمره و كنجانچم به آن زيبايي محسور كننده اي بخشيده و پرتوهاي روح افزاي آفتاب از فراز كوه هاي قد كشيده كبيركوه، مانشت و ديناركوه ایلام را به "سرزمین ناشناخته ها "تبديل كرده است.

دیاری که عملیات های مهمی چون محرم، والفجر3، عاشورا وکربلای 1 در دل آن رخ داده است و در هر نقطه از این کهن خاک يادگار هشت سال دفاع مقدس وجود دارد به مانند مناطق عملیاتی "شرهانی" در دهلران و"قلاویزان" در مهران که در فهرست آثارملی کشوربه ثبت رسیده ، "سنگر صدام" ،"نقطه ایثار"،"بانروشان"و"تپه شنی" در شهرستان مهران و نیز بیش از 3 هزار شهیدی که در راستای مقاومت و پایمردی مردمانش به انقلاب هدیه نموده است.

آري ايلام با داشتن 10 شهرستان شامل ایلام، سیروان، ملکشاهی، ایوان، سرابله، مهران، دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره، با داشتن 750 اثر ثبت شده تاریخی وفرهنگی در فهرست آثار ملی کشور قاب ديدگان هر مسافری را مينوازد و دهان هر گردشگری را به شگفتي وحيرت وا مي دارد.

زندگي عشيره اي و سنتي در استان ايلام باعث رشد و رونق صنايع دستي مرتبط با آن شده است. از دير باز بافت قالي كردي(قاليچه درشت بافت)، سياه چادر، چيغ(چيت)بافي، جاجيم بافي، گليم ساده، نمد مالي، احرامي بافي، گيوه بافي و عبا بافي در استان مرسوم بوده است. در راستاي اهداف و سیاستگذاریها پس از ارزيابي قابليتهاي توسعه صنایع دستی مختلف بومي استان با اولويت مزيت هاي هر منطقه جهت پاسخ گويي به سلايق مختلف، رشته هاي ديگري نظير گليم نقش برجسته، منبت چوب، سفال گري و طراحي روي سفال، قلم زني روي مس، و... در اين استان راه اندازي شده است و زمينه آموزش آنها فراهم شده است.

مهمترین صنایع دستی استان ایلام شامل :

1-قالي بافي:مواد اوليه بكار رفته در اين گونه زير انداز عمدتاً از ابريشم بوده كه در بيشتر موارد به صورت تمام ابريشم و در پاره اي از مواقع از كرك و ابريشم با پشم در بافت فرش استفاده مي شود. امروزه بخش عمده اي از زير اندازهاي سنتي كه در استان استفاده مي شود را فرش هاي گل ابريشم و قاليچه تشكيل مي دهند.

2-گليم نقش برجسته: اين بافته از نظر اصالت و توليد مهمترين و شاخص ترين صنعت دستي استان ايلام است كه زمينه آن گليم ساده و نقوش آن گره كامل قالي است كه طبيعتاً بعد از بافت نقوش آن برجسته تر از زمينه است و اصالت آن مختص به استان ايلام است.

3- نمد مالي: به دليل بافت عشايري اين استان و تامين مواد اوليه(پشم)مورد نياز در داخل منطقه، نمد مالي از رونق خوبي برخوردار است. البته به دليل تاثيرات جوي, اين حرفه فصلي بوده و از اول تابستان تا ابتداي ماه سوم پائيز به مدت پنج ماه در سال انجام مي گيرد و فرايند توليد شامل در هم تنيدن الياف طي مراحل حلاجي كردن پشم، لوله كردن و كوبيدن آن است كه در نهايت منجر به توليد نمد زير انداز، كلاه نمدي و پالتوي(كپنك)خواهد شد.

4-احرامي بافي: يكي از دستبافته هايي است كه ماسوره اساس كار آن است و ماكو با الياف نخي در اين نوع بافته به كار مي رود و از خامه پشمي رنگرزي شده به عنوان مواد اوليه آن استفاده مي شود.بافت اين هنر-صنعت در ايلام، ايوان و مهران انجام مي شود و با توجه به تعيين شهر مرزي مهران به عنوان مسيري براي اعزام و تردد زائران كربلاي معلي, بافت اين گونه دست بافته ها براي سجاده اهميت بيشتري يافته است.

5- گيوه بافي:كوهستاني بودن منطقه و نياز به پاي افزار راحت و سبك، انگيزه بافت گيوه را فراهم آورده است. اين هنر-صنعت كه هم اكنون نيز رواج دارد طي سه مرحله زير ساخته و پرداخته مي شود:

1- آماده كردن رويه گيوه (آجيده) كه اين كار توسط تخت كش انجام مي شود .

2- بافت رويه گيوه (گيوه بافي) كه معمولاً براي بافت ازنخ پنبه اي و ابريشمي استفاده مي شود.

3- دوختن رويه گيوه به تخت گيوه كه اين كار توسط فرد گيوه دوز انجام مي شود.

6- بافت سياه چادر: كه در اصطلاح محلي( دوار) به آن گفته مي شود معمولاً توسط زنان عشاير در استان و با استفاده از موي بز بافته مي شود. از جمله ويژگي هاي سياه چادر مي توان به خواص فيزيولوژي موي بز اشاره كرد كه بر خلاف بقيه مواد در گرما منقبظ و در سرما منبسط مي شود و اين به كاربرد ممتاز آن در سياه چادر كمك كرده تا در تابستان منافذ سياه چادر باز شده و هواي داخل سياه چادر خنك شود و در زمستان منافذ آن بسته تا از ورود سرما و باران جلوگيري شود.بافت اين گونه پوشش حفاظتي در مناطق عشاير نشين كوچ روي استان ايلام انجام مي شود.

7-چيغ(چيت) بافي: چيغ از جمله متعلقات سياه چادر است كه همانند حصاري اطراف آن را در بر مي گيرد. چيغ با استفاده از الياف گياهي(ني) و همچنين موي بز و در پاره اي از مواقع با استفاده از نخ پشمي رنگي بافته مي شود ضمناً نقوش در چيغ به سبب ماهيت بافت آن به صورت هندسي است و ناگفته نماند كه امروزه تكنيك بافت چيغ به عنوان پارتيشن در خانه هاي آپارتماني كاربرد دارد.

8-جاجيم بافي: جاجيم بافته اي از پشم تابيده رنگي است كه اغلب بافت خشني دارد. در منطقه ايلام عموماً از الياف پشمي در بافت جاجيم استفاده شده كه به عنوان رختخواب پيچ كاربرد دارد. در اكثر خانواده هاي استان ايلام از اين نوع دستبافته ها براي پيچيدن يك دست رختخواب اضافي براي ميهمانان استفاده مي شود. لازم به ذكر است كه در گذشته هاي نه چندان دور از رختخواب هايي كه با جاجيم پيچيده و مرتب شده اند در كنار ديوار به عنوان تكيه گاهي مناسب براي ميهمانان استفاده مي شد.علاوه بر اين به دليل تنوع رنگي، جاجيم هاي ميهمان خانه زيبايي خاصي پيدا مي كرده است .

9-سفال گري: سفالگري هنري با پيشنه تاريخي است كه هنرمندان با استفاده از مواد اوليه فراوان و ارزان قيمت گل رس, با روشهاي دستي و چرخ سفالگري اقدام به تهيه و توليد انواع فرمهاي سفالي مي كردند اين هنر ارزشمند از سال 1380 با حمايت و نظارت مديريت صنايع دستي در منطقه ايلام رواج يافته است.

10- عبا بافي: عبا از جمله دستبافته هاي سنتي ايران است كه از دير باز در مناطقي چون بوشهر, كوهپايه اصفهان و نائين توليد مي شده است. در استان ايلام نيز در شهرستان مهران عبا بافي در اندك كارگاههايي رواج دارد. پشم گوسفند و يا شتر مواد اصلي تهيه عبا است ولي امروزه براي چله كشي عبا ازنخ هاي پنبه اي كارخانه اي استفاده مي شود. دستگاه عبا از جنس چوب مي باشد كه بدليل بافت ساده و عدم ايجاد نقش تنها دو عدد ورد دارد كه آنها تنها براي ايجاد دهنه كار و عبور ماكو از تارهاي زير و رو مورد استفاده قرار مي گيرد.

استان ایلام در تقسیمات کشوری سال 1309 جزء استان پنجم یعنی کرمانشاهان بود. پس از آن در سال 1343 به فرمانداری کل تبدیل شد. و در سال 1353 به دلایل سیاسی- مرزی اداری به صورت یک استان درآمد.

استان ایلام با مساحتی برابر با 19045 کیلومترمربع در جنوب غربی کشور واقع شده که 1/2 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. براساس آمارگیری عمومی نفوس و مسکن، جمعیت استان ایلام در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۴۵۷۸۷ نفر بوده‌است که از این میان ۲۷۸۵۶۶ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این استان ۱۱۱۵۵۹ خانوار دارد. جمعیت شهرنشین این استان ۳۳۱۲۳۱ نفر است. از نظر اقلیمی دارای دو اقلیم نیمه مرطوب سرد در شمال با متوسط بارندگی 639 میلی متر و بیابانی گرم با متوسط بارندگی 200 میلی متر در جنوب استان می باشد. قسمت های شمالی استان عمدتاً کوهستانی بوده و سلسله جبال زاگرس به صورت رشته کوههای موازی در امتداد چین خوردگی ها، دره های نسبتاً کم عرض و ارتفاعات متوالی را به وجود آورده است در قسمت های جنوبی استان کبیرکوه، حوزه های آبریز رودخانه های کوچکی را در دامنه های جنوبی خود ایجاد کرده که در نهایت به دشت هایی منتهی می گردند، البته این دشت ها در شهرستان دهلران وسیع تر می باشند.

به مرکزیت شهر ایلام و در سال 1308 شمسی در خاور و شمال خاوری به بالا و در منطقه ای که حسین آباد (منسوب به حسین قل خان والی) نامیده می شد و در جوار ساختمان های به جا مانده از والی، بنا گردید و با به توجه به سابقه ی تاریخی منطقه و تصویب فرهنگستان ایران، ایلام نامیده شد. دیواره های سنگی و دامنه های جنگلی کوه های مانشت، سیوان، شلم و سیاه کوه، به شکل دژی وسیع شهر و دشت های اطراف آن را برگرفته است. شهر ایلام در مرکز جغرافیایی استان قرار نگرفته است. اما ایجاد شبکه ی راهها و اتصال مراکزشهری به ایلام مخصوصاً نزدیکی با مرز با وجود آب و هوایی نسبتاً مناسب و مساعد، مرکزیت سیاسی، وجود مؤسسات رفاهی و ... به آن موقعیتی ویژه داده است بخش مرکزی ایلام دارای دهستان های میش خاص و حومه 36 روستاست. چوار، یکی از بخش های شهرستان ایلام است.

1-موزه باستان شناسی قلعه والی

2- موزه تاریخ کشاورزی کاخ فلاحتی

3- سنگ نوشتههای قوچعلی

4- قلعه ی اسماعیل خان

5- پشت قلعه ی جوار

6- بقعه ی حاجی بختیار

 

 

 

 

 

وبلاگ ایلام سرزمین ناشناخته ها

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.